سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 24 فروردین 1398  ::  11:00   

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ایلام گفت؛

بازارچه‌های مرزی فعال می‌شوند/ خسارت 2 هزار میلیاردی سیل به واحدهای صنعتی کشور

سرویس ایلام - وزیر صنعت، معدن و تجارت طی بازدیدی که از پروژهای صنعتی ایلام داشت، از خسارت 2 هزار میلیارد تومانی سیل به واحدهای صنعتی کشور خبر داد و تأکید کرد: در راستای تحقق رونق تولید، بازارچه‌های مرزی فعال می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، رضا رحمانی که برای بررسی میزان خسارات سیل و بازدید از واحدهای صنعتی استان به ایلام سفر کرد، طی بازدیدی که از پتروشیمی ایلام داشت، از خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی سیل به واحدهای صنعتی کشور خبر داد و گفت: ۲۵ شهرک صنعتی در مناطق سیل‌زده به جز خوزستان دچار آبگرفتگی شده‌اند.

وی افزود: ۹ هزار واحد صنفی و ۳۰۰ واحد صنعتی نیز در این بحران خسارت و آسیب دیده‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که در جلسات هیئت دولت مساعدت لازم در خصوص پرداخت تسهیلات بلاعوض و یا کم بهره به واحدهای خسارت دیده اتخاذ خواهد شد، افزود: ۴۵ میلیون تومان وام کم‌بهره به واحدهای صنفی خسارت دیده پرداخت می‌شود.

بازارچه‌ مرزی چنگوله فعال می‌شود

رحمانی سپس به مهران رفت. وی در حاشیه بازدید از پایانه مرزی مهران گفت: توافقاتی بین دو کشور ایران و عراق در خصوص بازارچه‌ها صورت گرفته و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد راه اندازی بازارچه مرزی چنگوله باشیم.

وی افزود: ایلام دارای شاخصه‌های بسیار خوبی چون ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه عراق، دارا بودن مشترکات قومی و فرهنگی با استان‌های همجوار در آن طرف مرز، امنیت و نزدیک بودن مسیر به کشور عراق است که می‌تواند در حوزه صادرات برای کشور نقش آفرینی داشته باشد.

او با تاکید بر این مهم که استان ایلام با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند در حوزه صنعت بهتر از این عمل کند، اضافه کرد: ما دنبال این هستیم که زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنیم و برای این موضوع نیازمند مشارکت همگانی هستیم.

رحمانی به پتانسیل‌های استان ایلام در حوزه صنعت به ویژه پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی اشاره کرد و افزود: به رغم این ظرفیت‌ها اما این استان توسعه مناسبی نداشته است که با بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی ایلام و دیگر پروژه‌های صنعتی این استان در مسیر توسعه و آبادانی قرار خواهد گرفت.

رفع مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی و صادراتی

وی خاطرنشان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور به کشور عراق ۲۰ میلیارد دلار برای صادرات هدف گذاری شد که بایست این مهم تا سال ۱۴۰۰ اجرایی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رفع مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی و صادراتی از اهم اولویت های دولت در سال جاری است و برای توسعه رونق تولید و صادرات باید مشکل کمبود منابع مالی و نقدینگی این واحدها مرتفع شود.