انتشار:  شنبه 24 فروردین 1398  ::  10:01   

حمایت عبدالله گل از HDP:

رد صلاحیت نامزدهای پیروز از سوی شورای عالی انتخابات بسیار بحث برانگیز است

سرویس ترکیه - عبدالله گل، یازدهمین رئیس جمهور ترکیه در بیانیه ای کتبی که در سایت اینترنتی خود منتشر کرده است با اشاره به نتایج انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در ترکیه نوشت: رد صلاحیت نامزدهای پیروز از سوی شورای عالی انتخابات بسیار بحث برانگیز است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، عبدالله گل، یازدهمین رئیس جمهور ترکیه در بیانیه ای کتبی که در سایت اینترنتی خود منتشر کرده است با اشاره به نتایج انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در ترکیه نوشت: نباید ترکیه را به کشوری که همواره انتخابات آن مورد بحث قرار می گیرد، تبدیل کرد. پیش روی رهبران ترکیه 4.5 سال دوران بدون انتخابات وجود دارد. ترکیه به عنوان کشوری که پیشینه بسیار خوبی در زمینه انتخابات و اعتراضات به نتایج انتخابات دارد، در خصوص این مسئله که یک موضوع حقوقی و تکنیکی است باید هرچه سریع تر بررسی های لازم را انجام داده و حکم را صادر کند. طولانی شدن این روند هم به ترکیه ضرر می رساند و هم بر دموکراسی کشورمان سایه می اندازد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ترکیه که از سال 1950 وارد سیستم چند حزبی شده است، تا کنون نزدیک به 70 سال است که در هیچ دوره ای انتخابات این کشور مورد بحث و سؤال قرار نگرفته است. ولی با نهایت تأسف مشاهده می کنیم که در چند سال اخیر برگزاری انتخابات و نتایج آن همواره مورد بحث و جدل قرار می گیرد. این موضوع به شکل گریزناپذیری هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور باعث آسیب زدن به اعتبار ترکیه می شود. پررنگ تر شدن این جدل ها و بحث ها پیرامون آخرین انتخابات محلی در ترکیه بسیار ناراحت کننده است. اول از همه، لغو صلاحیت برخی نامزدها بعد از پیروزی در انتخابات با این که در طول دوران نامزدی تمام کارهای حقوقی آنان برای نامزدی در انتخابات تأیید شده و تنها بعد از انتخاب از طرف مردم صلاحیت آنان رد شده است، هر چند کم تعداد هم باشند یک موضوع بسیار مهم و بحث برانگیز است. موضوع دوم اتفاقات پیرامون انتخابات استانبول است؛ قطع اعلام آنلاین نتایج انتخابات در شب انتخابات و طولانی شدن روند رسیدگی به اعتراضات در این شهر. در این کار بیش از آن که ابعاد حقوقی و تکنیکی مطرح شود اظهارات سیاسی مطرح می شود. تمامی این ها به اعتبار ترکیه آسیب می زند. روند حقوقی را باید سریعاً به اتمام رسانده و به تمام بحث ها و شبهات در خصوص نتایج انتخابات خاتمه داد. ترکیه مسائل بسیار جدی و مهم تری پیش روی وجود دارد که باید با دور ماندن از این نوع بحث ها برای آینده کشور تمرکز کرده و در خصوص مسائل جدی تر تلاش کنند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات