انتشار:  شنبه 24 فروردین 1398  ::  23:35   

پژوهشگر موسسه روابط خارجی سوئد مطرح کرد؛

استفاده ترکیه از کارت روسیه برای تغییر سیاست آمریکا در مورد کُردها

سرویس جهان- پژوهشگر موسسه روابط خارجی سوئد می گوید ترکیه از دوستی با روسیه به عنوان کارت مهمی علیه آمریکا و کردها استفاده می کند.

به گزارش کردپرس، ترکیه در سال های اخیر وارد همپیمانی کم سابقه ای با روسیه بویژه در سوریه شده است به طوری که روابط خوب خود با آمریکا را فدای ارتباط بهتر با روسیه کرده است.

آرون لوند، کارشناس مسائل ترکیه و خاورمیانه در موسسه روابط خارجی سوئد معتقد است ترکیه از ارتباط نزدیک با روسیه به عنوان کارت علیه کردها استفاده می کند.

وی در مقاله طولانی خود تاکید کرده است روسیه در مقاطع مختلف از جمله در دهه 1990 سلاح های ضد هوایی در اختیار پ.ک.ک، نیروهای کرد ناراضی ترکیه قرار داده است تا بوسیله آن پرنده های ارتش ترکیه را ساقط کنند.

آرون لوند در ادامه می نویسد ترکیه با ورود روسیه به تقابل سوریه به این نتیجه رسید که دیگر کافی است و باید در جهت رسیدن به منافعش از جمله مقابله با کردها در ترکیه و سوریه متحدی برای خود دست و پا کند. بنابراین، به طور جدی روابط خود را با روسیه تقویت کرد.

آروند لوند درباره اهداف ترکیه از ارتباط گسترده با روسیه می گوید ترکیه دو هدف دارد؛ استفاده از کارت فشار روسیه بر علیه آمریکا برای تغییر سیاست های طرفدارانه واشگتن از کردها و نیز همراه کردن روسیه با خود در جهت ناکام گذاشتن طرح های کردها در سوریه.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#روسیه
#آمریکا