انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  08:35   

پس از صالح مطلگ؛

ایاد علاوی نیز خواستار انحلال حشد الشعبی شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر پیشین عراق تاکید کرد که زمان انحلال حشد الشعبی فرا رسیده چرا که ماموریت آن با پیروزی بر داعش به پایان رسیده است.

به گزارش کردپرس، ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق و رهبر ائتلاف وطنیه شامگاه شنبه در گفت و گو با رادیوی آمریکایی سوا ضمن تاکید بر این که ماموریت نیروهای حشد الشعبی با پیروزی کشورش بر گروه تروریستی داعش به پایان رسیده، اعلام کرد که زمان انحلال این سازمان فرا رسیده است.

نخست وزیر پیشین عراق در این باره خاطر نشان ساخت که انحلال حشد الشعبی سرآغاز تحقق دولت مدنی در این کشور می باشد.

علاوی همچنین تقویت توانمندی های ارتش عراق برای برخورداری از توانایی تحکیم امنیت کشور خود بدون نیاز به هیچ گونه کمک خارجی را خواستار شد.

این در حالی است که هفته گذشته نیز صالح مطلگ، رهبر جبهه گفت و گوی ملی عراق ضمن درخواست از آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان این کشور برای اقدام در راستای انحلال حشد الشعبی و خروج نیروهای آن از مناطق آزاد شده از دست تروریست های داعش، گفته بود: برخی شبه نظامیان وابسته به حشد الشعبی دست به اقدامات فرقه گرایانه می زنند و همین مسئله نیز ایجاد فضای غیر طبیعی در مناطق آزاد شده را در پی دارد، فضایی همانند آن چه در موصل حکمفرما بود و به تحویل شهر به تروریست های داعش منجر شد.

رهبر جبهه گفت و گوی ملی همچنین از دولت عراق و نهادهای ذی ربط درخواست کرد که فعالیت حشد الشعبی در مناطق آزاد شده از دست تروریست های داعش را کنترل کنند و در این باره افزود: سیاستمداران سنی برای حفظ امنیت و ثبات در مناطق خود و رهایی از اقدامات حشد الشعبی در این مناطق، با نیروهای آمریکایی تعامل خواهند کرد چرا که حضور آنها بهتر از حضور شبه نظامیان فرقه گرای مستقر در تمامی مناطق آزاد شده می باشد.