سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  10:37   

اربیل و بغداد کردهای ایزدی مفقودالاثر را به‌عنوان شهید محسوب می‌کنند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مجلس عراق و پارلمان کردستان، با تصویب لوایحی کردهای ایزدی که به اسارت داعش درآمده و مفقودالاثر شده اند را به عنوان شهید محسوب می کنند.

به گزارش کردپرس، در حمله داعش به شنگال در 3 اوت 2014 بیش از 6 هزار تن از کردهای ایزدی به اسارت این گروه درآمده و تاکنون سه هزار تن از آنان، آزاد شده و از سرنوشت 3 هزار و 40 تن از این اسرا اطلاعی در دست نیست و مفقودالاثر شده اند.

شبکه تلویزیونی کردستان 24 در مورد اسرا و مفقودین ایزدی گزارش داد که مجلس عراق و پارلمان کردستان با تصویب لوایح جداگانه اما مشابهی، کردهای ایزدی مفقودالاثر را به عنوان شهید محسوب کرده اند.

طبق لایحه تصویب شده در پارلمان کردستان، تمامی امتیازاتی که در اقلیم برای بستگان شهیدان منظور می شود؛ شامل بستگان و بازماندگان ایزدی های مفقودالاثر و افرادی که در قتل عام های داعش جان خود را از  دست داده و اجساد آنان در گورهای جمعی کشف می شود نیز خواهد بود و کردهای ایزدی اسیر داعش نیز از امتیازاتی مشابه زندانیان سیاسی اقلیم برخوردار می شوند.

سوسن محمد رئیس کمیسیون امور شهیدان و انفال و زندانیان سیاسی در پارلمان کردستان نیز تأکید کرد که این کمیسیون اجرایی شدن این لوایح را در پارلمان کردستان و مجلس عراق پیگیری خواهد کرد.

دولت اقلیم کردستان نیز طرحی پیشنهادی را برای پرداخت غرامت به کردهای ایزدی به پارلمان کردستان ارائه داده، اما این طرح هنوز به تصویب نرسیده است.