سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  12:46   

شهردار ارومیه:

توانمندی های ارومیه در جذب گردشگران ترکیه لحاظ شود

سرویس آذربایجان غربی- شهردار ارومیه گفت: با عبور از نگرش خرید محوری در سفرهای مرزی بین ایران و ترکیه، باید ظرفیت های گردشگری ارومیه  برای جذب شهروندان ترکیه برجسته شود.

به گزارش کردپرس، شهردار ارومیه در دیدار سفیر جمهوری ترکیه در ایران به ضرورت برگزاری جشنواره های مشترک فرهنگی بین ارومیه و شهرهای ترکیه اشاره کرد و گفت: جهت ارتباط نزدیک بین ملت دو کشور و آشنایی مردم با فرهنگ های یکدیگر که تأثیر بسزایی در توسعه شهرهای مرزی دارد، همایش ها و جشنواره های مشترک بین ارومیه و شهرهای ترکیه برگزار شود.

محمد حضرت پور افزود: شهرداری ارومیه خارج از عرف دیپلماتیک و سیاسی، خواهان تسریع در صادرات میوه و محصولات کشاورزی به ترکیه و کشورهای اروپایی است و در این راستا از سفیر ترکیه انتظار داریم.

وی تصریح کرد: ارومیه در حوزه گردشگری توانمندی های فوق العاده ای دارد که باید از این ظرفیت برای جذب شهروندان ترکیه به این شهر اقدام شود.

حضرت پور با انتقاد از نگرش خریدمحور در سفرهای مرزی بین دو کشور تأکید کرد: بسیار ضروری است مردم دو کشور به ویژه در مناطق مرزی از این نگرش عبور کرده و مسافرت ها حول محور آثار تاریخی، طبیعی و گردشگری باشد.

شهردار ارومیه در پایان گفت: از مواضع دولت ترکیه و به ویژه وزیر امور خارجه این کشور در راستای محکومیت مواضع ترامپ و آمریکا در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بسیار سپاسگذاریم و قدردانی خود را اعلام می داریم، چرا که سپاه نیرویی مردمی بوده و مربوط به حاکمیت جمهوری اسلامی است و اینگونه برخوردها از سوی آمریکا امری مردود است.

در این دیدار دریا اؤرس سفیر جمهوری ترکیه نیز با اشاره به روابط بسیار خوب بین ایران و ترکیه، گفت: امیدوارم این دیدار در شرایطی که ترکیه و ایران هر دو در دوران سختی بسر می برند و تحت فشارهای منطقه ای و بین المللی هستند، سرآغاز خوبی برای روابط حسنه شهرهای مرزی دو کشور باشد.

وی افزود: از دیدار شهردار ارومیه بسیار خرسندیم چرا که این شهر هم مرز با کشورمان، از اهمیت بسیار بالا و جایگاه ویژه ای برای ترکیه برخوردار است.

اؤرس ادامه داد: ما در کنار یکدیگر کارهای بسیار خوبی را می توانیم به سرانجام برسانیم و امیدواریم که روابط بین شهرداری های دو کشور خارج از مسائل سیاسی و دیپلماتیک گسترش یابد.

وی تصریح کرد: هرچقدر روابط بین شهرهای مرزی گسترش یابد از لحاظ اقتصادی و همچنین امنیتی شاهد بهبود شرایط در منطقه خواهیم بود که به نفع دو کشور است و در این راستا باید همکاری های دوجانبه شکل بگیرد.

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به  سابقه 150 ساله کنسولگری ترکیه در ایران تصریح کرد: باید توانمندی های ارومیه در ترکیه معرفی شوند و تبلیغ هایی از گنجینه های تاریخی و گردشگری ارومیه در شهرهای ترکیه و به ویژه شهرهای مرزی شکل بگیرد و همچنین تبلیغ شهرهای ترکیه را نیز در ارومیه را نیز شاهد باشیم.