سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  13:39   

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی:

با وجود بارش های اخیر، خشکسالی در آذربایجان غربی ادامه دارد

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: بارش های اخیر نتوانسته است مشکل انباشت خشکسالی را در این استان برطرف کند و برخی مناطق درگیر خشکسالی متوسط تا شدید هستند.

به گزارش کردپرس، حبیب عبدلی با اشاره به وضعیت خشکسالی در آذربایجان غربی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: از دیدگاه هواشناسی با بررسی شاخص  SPEI در دوره 6 ماهه منتهی به پایان اسفند 97 بیشتر مناطق استان تحت تاثیر ترسالی است.

وی افزود: اما با بررسی دوره آماری 120 ماهه منتهی به اسفند 97 به غیر از مناطق جنوب غرب و شمال غرب استان بقیه مناطق درگیر خشکسالی متوسط تا شدید هستند و بارشهای اخیر نتوانسته است مشکل انباشت خشکسالی را در استان برطرف کند.

وی ادامه داد: متوسط بارش ها در سال جاری تا 20فروردین 83.1 میلی متر است  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 222 درصد و نسبت به بلندمدت 171 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی بارشها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری را 318.5 میلیمتر عنوان کرد و با اشاره به رشد 68 درصدی آن نسبت به سال گذشته یادآور شد: مجموع بارشها در سال آبی جاری تا 20 فرودین در استان با رشد 75 درصدی نسبت به بلند مدت 392.7 میلیمتر ثبت شده است.

وی تصریح کرد: پیش بینی بارشهای تندری و وقوع سیل از یک هفته قابل پیش بینی است و احتمال خطا نیز وجود دارد.

عبدلی گفت: برحسب پیگیری های به عمل آمده در صورت خرید، نصب و راه اندازی سخت افزارهای هواشناسی و آموزشهای تخصصی که در حال برگزاری است جز کشورهای صاحب نام در هواشناسی قرار خواهیم گرفت.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی بیان کرد: با توجه به موافقت مقام عالی استان و مصوبه جلسه مدیریت بحران مقرر شد تا اعتبار مطالعاتی جهت جانمایی رادار هواشناسی تامین و تخصیص یابد.