انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  15:52   

افزایش 36.5 درصدی نرخ حق بیمه پرداختی ماهانه مشاغل آزاد

سرویس کردستان - رئیس و کارشناس ارشد امور بیمه شدگان تامین اجتماعی استان کردستان  میزان افزایش حق بیمه پرداختی مشاغل آزاد را 36.5 درصد اعلام کرد و گفت: شورای عالی در پایان هر سال حداقل و حداکثر دستمزد ها را تعیین می کند که براساس این دستمزدها حق بیمه  مشاغل آزاد تعیین می شود.

فرزاد دادرس در گفت و گو کُرد پرس،  با اشاره به اینکه در سال جاری نرخ بیمه های مشاغل آزاد و اختیاری یا خویش فرما از نظر سازمانی افزایشی نداشته و همچون سال های گذشته درصد ثابتی است، اظهار داشت:علت افزایش نرخ  پرداختی ماهانه  بیمه ها ناشی از افزایش دستمزدها  از سوی شورای عالی کار و رفاه اجتماعی بوده است.

وی میزان حق بیمه سهم کارگر را ۷ درصد و حق بیمه سهم کارفرما با احتساب بیمه بیکاری را ۲۳ درصد درمجموع ۳۰ درصد  از حقوق ومزایای دریافتی عنوان کرد و یاد آور شد: مبنای  پرداختی  ماهانه حق بیمه حداقل دستمزد است که در سال گذشته حداقل دستمزد برای مشاغل آزاد 37 هزار و 423  تومان بوده در حالی که در سال جاری به 50 هزارو 567 تومان  رسیده  و 36.5 درصد رشد داشته است.

رئیس و کارشناس ارشد امور بیمه شدگان تامین اجتماعی استان  افزود: بیمه شدگان، سال گذشته هفت درصد از حداقل دستمزد خود که 37 هزار تومان بوده را پرداخت می کردند در حالی که در سال جاری هفت درصد از حداقل دستمزد خود که به 50 هزار تومان رسیده است را باید پرداخت کنند.

دادرس تصریح کرد: میزان پرداختی ماهانه بیمه های مشاغل قالی بافی، بیمه شدگان کمیته امداد و بهزیستی در سال گذشته، 80 هزار تومان بوده که بر اساس افزایش حداقل دستمزد در سال جاری به 110 هزار تومان رسیده  و 36.5 درصد افزایش داشته است؛ در واقع این بیمه شدگان به طور کلی هفت درصد از حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت میکنند و 20 درصد باقی‌مانده از سوی دولت پرداخت می شود.

وی همچنین  درباره میزان حق بیمه پرداختی ماهانه رانندگان  تاکسی و وانت های درون شهری گفت: در سال گذشته میزان پرداختی ماهانه حق بیمه رانندگان درون شهری 170 هزار تومان بوده که در سال جاری  به  231 هزار تومان افزایش یافته است. بیمه شدگان رانندگان درون شهری مشمول 50 درصد کمک دولت هستند و تنها 13.5 درصد از حق بیمه توسط بیمه شدگان پرداخت می شود.

رئیس و کارشناس ارشد امور بیمه شدگان تامین اجتماعی استان همچنین به بیمه های کارگران ساختمانی ، قالی بافان و باربران اشاره کرد که هفت درصد از  27 درصد مبنای حق بیمه را پرداخت می کنند و تاکید کرد: میزان حق بیمه پرداختی ماهانه رانندگان 13.5 درصد از مبنای حق بیمه  است.

وی بیمه پرداختی مشاغل آزاد را در سه گروه (بازنشستگی و از کار افتادگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی) 18 درصد، در گروه(بازنشستگی و فوت) 14 درصد  و در گروه (بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی ) 12 درصد ازحداقل  دستمزد اعلام کرد و گفت: حق بیمه متقاضیان بیمه اختیاری ٢٧ درصد از حداقل دستمزد است  و در این نوع بیمه ها هم 2 درصد از حق بیمه از سوی دولت پرداخت می‌شود.

دادرس در ادامه به توقف بیمه های یارانه ای از سوی ستاد هدفمند کردن یارانه ها در تیر ماه سال گذشته  اشاره کرد و گفت: بر این اساس تعدادی گروه های بیمه شده به غیر از کارگران ساختمانی و باربری از دایره بیمه های یارانه ای خارج شده اند و افرادی که  از تاریخ تیر ماه  سال 97 اقدام به پرداخت حق بیمه کرده اند باید 27 درصد از حداقل دستمزد خود را با نرخ کامل  به  بیمه پرداخت کنند.

رئیس و کارشناس ارشد امور بیمه شدگان تامین اجتماعی استان به گروه هایی که بیمه های یارانه ای آنها متوقف شده است، اشاره کرد و در این باره گفت: گروه های یازده گانه شامل زنان سرپرست خانوار(بهزیستی و کمیته امداد)، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارگران ساختمانی، قالیبافان، شاغلان صنایع دستی، باربران، رانندگان (درون و برون شهری) و صیادان در این دسته جای می گیرند.

وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی از این افزایش حق بیمه ها آسیب می بیند و باعث کاهش تعداد بیمه شدگان می شود، تاکید کرد: در حال حاضر عدم قدرت پرداخت حق بیمه از سوی کارفرماها در کارگاه ها سبب بیکاری کارگرها شده  که این مسئله افزایش تعداد بیمه های بیکاری را به دنبال دارد درحالی که برای جلوگیری از این مسئله باید حق بیمه به این افراد تعلق گیرد.