سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  16:25   

در سالگرد جنایت انفال؛

بازدید برهم صالح از گور جمعی کردها در جنوب عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در سالگرد نسل کشی کردهای عراق، رئیس جمهوری این کشور از گور جمعی تازه کشف شده حاوی اجساد شماری از قربانیان انفال،  در جنوب عراق بازدید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق، برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور پیش از ظهر امروز (یک شنبه) و در سالگرد نسل کشی کردها از سوی رژیم بعث در جریان نسل کشی موسوم به انفال، از یک گور جمعی تازه کشف شده در بیابان سماوه، مرکز استان مرزی المثنی بازدید کرد که حاوی اجساد ده ها تن از کردهای قربانی نسل کشی رژیم مذکور می باشد.

صالح در جریان این بازدید به همراه جنین هنیس پلاسچارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیئت مساعدت این سازمان در عراق،  احمد منفی جوده، استاندار المثنی در جنوب این کشور و شماری از اعضای خانواده های قربانیان و شاهدان عینی این جنایت، برای شادی روح آنها فاتحه خواند.

رئیس جمهوری عراق طی سخنانی ضمن تأکید بر این که انفال، جنگ نسل کشی در حق مردم کُرد بوده و کشف این گور جمعی جدید نیز مدرک دیگری دال بر جنایت های رژیم دیکتاتوری سرنگون شده می باشد، خاطر نشان ساخت که رژیم صدام حسین، دیکتاتور معدوم این کشور کردها را نه تنها به دلیل نژاد و قومیت خود قتل عام می کرد، بلکه آنها را خطری برای خود می دانست و به همین دلیل نیز دست به آزار و اذیت آنها زد.

صالح با بیان این که صدام همچنین دست به آزار و اذیت ساکنان مناطق واقع در مرکز و جنوب عراق می زد؛ چرا که آنها نیز ظلم و استبداد را نمی پذیرفتند و به دنبال زندگی آزاد و شرافتمندانه بودند، تأکید کرد که قربانیان رژیم بعث در مناطق چمچمال و بارزانی در شمال و المحاویل و الاهوار در جنوب این کشور در مخالفت با مظلومیت یکسان بودند.

رئیس جمهوری عراق در این باره افزود: پشتیبانی از مظلومیت ایجاب می کند که بر اصول ثابت ملی در جلوگیری از بروز دوباره استبداد صدامی تأکید کنیم و برقراری عدالت در حق بستگان قربانیان نیز نیازمند مبارزه با فساد و پدیده های نابهنجار است، این وعده ما به شهروندان عراقی از کُرد و عرب و ترکمان گرفته تا مسیحی و ایزدی و دیگر اقوام و مذاهب است، باید برای پیروزی بر تمامی جنایت هایی صدام و گروهک وی انجام دادند، متحد باشیم.

صالح در پایان نیز ضمن تأکید بر این که دولت ظلم دوام نمی آورد، تصریح کرد: در این لحظه تاریخی باید تأکید کنیم که رسوبات بعث و تفکر صدامی از جنایت های داعش، نشانه واضحی از این واقعیت است که ما از تروریسم آنها در امان نیستیم و همین مسئله نیز ایجاب می کند که ما درس بگیریم.