سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  17:56   

دلالان در کمین گندم/ پیش خرید با قیمت 3 هزار تومان!

سرویس کردستان- نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس، از پیش خرید گندم به قیمت سه هزار تومان توسط دلالان خبر داد. موضوعی که ناشی از تعیین نرخ تضینی گندم بدون توجه به تورم موجود است و می تواند تهدیدی برای ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی کشور باشد. 

به گزارش کردپرس، افزایش سرسام آور نرخ تورم در کشور در سال 97، آسیب های بسیاری به تولیدکنندگان وارد کرد اما در این میان بیشترین آسیب به کشاورزان به ویژه تولید کنندگان گندم وارد شد. قیمت تضمینی خرید گندم بدون توجه به هزینه های گزاف کشاورزان تعیین شده و همین مسئله انگیزه افزایش تولید گندم را از بسیاری از آنان گرفته است.  نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی امروز در تذکر شفاهی خود به رئیس جمهور از این مسئله انتقاد کرده و گفته است: «پیش از آغاز سال جدید 200 نفر از نمایندگان در نامه ای به رئیس جمهور درخواست کردند که قیمت تضمینی خرید گندم حداقل به 2 هزار تومان افزایش یابد اما دولت به این نامه توجه نکرد و قیمت تضمینی خرید گندم را هزار و 700 تومان در نظر گرفت.»

سید حسین نقوی حسینی  به پیش خرید گندم با قیمت سه هزار تومان توسط اشاره کرد و گفت: «بخشی از کشت زارها و گندمزارها در حادثه سیل اخیر آسیب دیده و در حال حاضر سلف خرها به کشاورزان پیشنهاد می کنند که گندم آن ها را به قیمت 2 هزار و 200 تا 3 هزار تومان پیش خرید می کنند.»

او ادامه داد: ممکن است کشاورزان 100 یا 200  تومان تفاوت قیمتی را تحمل کنند اما زمانی که بحث خرید 3 هزار تومانی مطرح می شود موضوع متفاوت است و کشاورزان به دلالان و سلف خرها گندم خود را پیش فروش می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید کالاهای اساسی مردم همانند آب و نان که جزء منافع ملی است، تامین شود خاطرنشان کرد: «در شرایط کنونی دولت باید با قیمت 3 هزار تومان گندم را وارد و یا از دلالان خریداری کند و مجلس و کمیسیون کشاورزی هم باید به این موضوع ورود کنند چرا که آب و نان کالای استراتژیک مردم است.»

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم در پاسخ به این تذکر، گفت: «موضوع گندم و قیمت خرید تضمینی آن از دغدغه های مجلس است که دولت باید در این خصوص تدابیر لازم را اتخاذ کند تا کشور دچار مشکل نشود.»

گفتنی است کردستان دومین تولیدکننده گندم در کشور است که با توجه به اینکه این استان هم بیشترین نرخ تورم را در میان خانوارهای روستایی در پنج ماه از سال 97 به خود اختصاص داده است کشاورزان هزینه های گزافی برای تولید گندم متحمل شده اند. بر همین اساس، لازم است نرخ خرید گندم از سوی دولت افزایش یابد تا بتواند جوابگوی هزینه های کشاورزان در این اوضاع تورم افسارگسیخته باشد و سبب دلگرمی و افزایش تولید آنان شود. در غیر این صورت در فصل برداشت گندم با پدیده شوم قاچاق و احیانا برخوردهای انتظامی مواجه خواهیم بود که می تواند تهدیدی جدی برای این کالای مهم و استراتژیک باشد. در همه کشورهای دنیا برای بخش کشاورزی به عنوان یک بخش مهم یارانه های غیر مستقیم در نظر گرفته می شود. امنیت غذایی کشور خصوصا در بحث گندم چیزی نیست که بتوان با آن شوخی کرد و شاید بهتر باشد تا دیر نشده دولت در سیاست های خود در این زمینه تجدید نظر کند.