انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  19:30   

در شورای پیشگیری از وقوع جرم کردستان مطرح شد

ضرورت مدیریت و صیانت آب در کردستان / 7 سد در کردستان سر ریز شد

سرویس کردستان- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان گفت: هر چند با توجه بارش های مناسب امسال، کمبود منابع آبی تا حدودی حل شده است ، اما مدیریت و صیانت از منابع آبی در استان ضروری است.

به گزارش کُرد پرس  رضا اعظمی در شورای پیشگیری از وقوع جرم کردستان که با محوریت صیانت از منابع آبی و با حضور دستگاه‌های متولی در سالن جلسات دادگستری استان برگزار شد، با بیان اینکه  طرح صیانت از منابع آبی طرحی است که طی چند سال اخیر در سطح کشور اجرا شد و کردستان یکی از استان‌های پایلوت در اجرای این طرح است، افزود:  چند سال اخیر به دلیل خشکسالی‌ها افرادی در حریم رودخانه‌ها ساخت و ساز کرده‌اند  امروز در خیلی جاها رودخانه‌ها مسیر خود را تعیین کرده‌اند و ما باید این موضوع را مدیریت کنیم تا در آینده با مشکلات و بحران‌ها مواجه نباشیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان با اشاره به اینکه  کردستان در مسدودکردن چاه‌های غیرمجاز رتبه سوم و در حوزه صرفه‌جویی هم جزو چهار استان برتر  است، گفت: یکی از اقدامات نتیجه‌بخش در آینده، اقدامات فرهنگی در حوزه صیانت از منابع آبی است لذا انتظار داریم همه مسوولان و متولیان امر در این زمینه کمک کنند.

وی تاکید کرد: با افرادی هم نخاله‌های ساختمانی را در حریم رودخانه‌ها خالی می‌کنند باید برخورد کرد. آزادسازی اراضی حریم رودخانه باید به نتیجه برسد و دستگاه ‌هایی که به نوعی در این مسیر اقداماتی انجام داده ‌اند ظرف یک هفته راهکارهای خود را در راستای رفع تصرف ارائه کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان  هم در این جلسه با اشاره به افزایش متوسط بارندگی در استان، از سرریزشدن 7 سد در استان خبر داد و گفت:  میزان بارندگی در سنندج با 493 میلی‌متر نسبت به سال گذشته 62 درصد و نسبت به متوسط درازمدت 37 درصد افزایش دارد.

وی افزود: امسال تاکنون میزان در مریوان یک‌هزار و 297 میلی‌متر بارندگی بوده که نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است. متوسط بارندگی استان در سال جاری را 573 میلی‌متر است  به لحاظ میزان بارندگی‌ها نسبت به متوسط درازمدت نیز رشد خوبی دارد.

وی در مورد وضعیت فعلی سدها در استان هم اظهار کرد: سد قشلاق با حجم 215 میلیون مترمربع سرریز شده و تا امروز حجم ورودی آن 163 میلیون مترمربع بوده که چند برابر سال گذشته است هر چند خطر سیلاب آن کنترل شده و پیک سیلابی وجود ندارد.

خرم در ادامه گفت: 65 درصد سد سنگ سیاه، 100 درصد سد بانه و 45 درصد سد چراغ‌ ویس نیز پر است هر چند اگر مشکلی برای روستای میرده سقز پیش نمی‌آمد سقف ذخیره چراغ‌ویس هم به 100 درصد می‌رسید. سدهای آزاد، گاران، زیویه و سد سورهال هم سرریز شده‌اند.

خرم افزود: سد بوکان با حجم 80 درصد آب از سمت دریاچه ارومیه تخلیه می‌شود و سد تلوار هم 99 درصد پر شده است.