سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 26 فروردین 1398  ::  09:43   

|پژوهشگر برنامه مطالعات امنیتی هشدار داد؛

خطر جدی درگیر شدن ترکیه با کُردها

سرویس جهان- دکتر کارول سایوتس هشدار داد ممکن است ترکیه وارد جنگی جدی با کردها در سوریه شود.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه که سال 2018 منطقه کردنشین عفرین را در سوریه تصرف کرد، همواره تهدید کرده است مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را نیز که در منطقه شرق رورد فرات در سوریه قرار گرفته تصرف خواهد کرد. در حال حاضر نزدیک به 2000 نیروی نظامی آمریکا به همراه تعداد کمتری از نیروهای فرانسه و انگلیس در این مناطق مستقر هستند و گفته می شود که ترکیه به دلیل حضور این نیروها که متحد کردها محسوب می شوند اقدام به حمله نظامی نکرده است.

اما دکتر کارول ساوتس، پژوهشگر برنامه مطالعات امنیتی در موسسه تکتولوژی ماساچوست هشدار داده است که یکی از گزینه های محتمل و سناریوهای خطرناک در سوریه درگیر شدن ترکیه با کردها است.

وی با این حال با اشاره به این که روسیه مخالف حضور نیروهای ترکیه در مناطق تحت کنترل کردهاست، تاکید کرده است چیزی که تاکنون باعث عدم دخالت نظامی دوباره ترکیه شده مخالفت روسیه بوده است.

این پژوهشگر حوزه مسائل امنیتی می گوید روسیه خواستار حضور نیروهای نظامی دولت مرکزی سوریه در مناطق تحت کنترل کردها است اما ترکیه بیم دارد حتی با وجود حضور نیروهای دولتی سوریه در مناطق تحت کنترل کردها، منطقه خودمختار کردی تاسیس شود.

دکتر سایوتس تاکید کرده است روسیه خواهان آشتی کردها با دولت مرکزی سوریه است و این مسئله نگرانی ترکیه را به دنبال دارد.

وی تاکید کرده است که روسیه از احتمال درگیر شدن ترکیه و کردها در شمال سوریه آگاه است و این مسئله در حال حاضر یکی از نگرانی های مسکو است.

کد خبرنگار:40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه
#بشار اسد