انتشار:  دوشنبه 26 فروردین 1398  ::  12:00   

فرورد دُرنای طناز در تالاب زریوار مریوان

سرویس کردستان- تالاب زریوار مریوان میزبان دُرنای طناز شد.  این پرنده زیبا از سوی تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا در این تالاب مشاهد و  شناسایی  شد. دُرنای طنازاز گونه های حمایت شده و کمیاب به شمار می رود. 

به گزارش کُرد پرس، تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا از سه سال گذشته تشکیل شده و در این مدت توانسته گونه های جانوری زیادی را در تالاب زریوار مریوان و حاشیه آن شناسایی کنند. در تازه ترین مورد این تیم موفق به مشاهده و شناسایی گونه کمیاب دُرنای طناز که در لیست پرندگان حمایت شده و در معرض خطر انقراض است، شد.

جلال پزشک یکی از اعضای تیم چهار نفره پرنده نگری انجمن سبز چیا در این باره گفت: قبل از تشکیل تیم پرنده نگری انجمن چیا، 34 گونه پرنده در تالاب زریوار شناسایی شده بود که در مدت سه سالی که از ایجاد این تیم می گذرد تعداد گونه های شناسایی شده به 278 گونه افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: برای نخستین بار گونه دُرنای طناز در حاشیه تالاب زریوار استان کردستان و برای دومین بار در غرب کشور مشاهده شده است.

این عضو تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا افزود: این گونه پرنده متاسفانه در کشورهای عربی شکار می شود و همین می تواند یکی از عوامل در خطر انقراض قرار گرفتن آن باشد.

دُرنای طناز پرنده ای با 95 سانتی متر طول و کاکل بلند و سفید که از پشت چشم آغاز می شود و در پس گردنش آویزان است، منقار خیلی کوچکی دارد که به آسانی از دیگر درناها قابل تشخیص است.