سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 26 فروردین 1398  ::  12:03   

نایب دبیر اتحادیه مشاوره ایران عنوان کرد:

تربیت جنسی؛ مبنای سلامت رفتاری جامعه

سرویس کردستان- نایب دبیر اتحادیه مشاوره ایران تربیت جنسی را مبنای سلامت رفتاری در جامعه دانست و بر آموزش این مهم در راستای کاهش آسیب هایی از قبیل کودک آزاری و مزاحمت های جنسی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، «ویژگی های عصر کنونی، ضرورت هدایت جنسی کودکان، نوجوانان و جوانان را دو چندان ساخته و برعهده  صاحب نظران حوزه های تربیتی و دینی و مشاوران است که باتوجه به مقتضیات سنی و زمانی راهکارهای مناسب ارائه دهند. تربیت جنسی باید در یک برنامه زمان بندی شده، متناسب با مقتضیات سنی و پیروی از عقل و مبتنی بر شناخت نیازها و قابلیت های فراگیران صورت گیرد. توجه نداشتن به شرایط سنی، ذهنی و فکری در هر مرحله از رشد و طرح شتاب زده مسایل جنسی می تواند آسیب زا بوده و منجر به ناهنجاری های ژرف و فراگیر شود که با فلسفه تربیت و رشد ناسازگار باشد.»

این پیشگفتاری از کتاب «اهمیت تربیت جنسی و سازندگی کودکان و نوجوانان در خانواده»؛ تهیه شده توسط تعدادی از جوانان حوزه روانشناسی است. کتابی که باتوجه به نیاز نهادهای تربیتی و اهمیت آموزش صحیح تربیت جنسی در خانواده ها تألیف آن ضروری بود.

این کتاب در 6 بخش توسط انتشارات «سخنوران» در سال 97 به همت «مجید زارعی، مهرزاد امیدوار و دنیا پارساجلودار» تدوین شده است.

آگاهی؛ هدف اصلی

در همین راستا «مجید زارعی» در گفت و گو با خبرنگار کردپرس هدف از تدوین این کتاب را آگاه سازی و آموزش دانست. «نگاه ما به اجتماع و دغدغه های موجود بود، دغدغه هایی که راهکاری برای آن وجود نداشت. برای همین تصمیم گرفتیم با رویکرد رفتاری به نگارش کتابی با محوریت آموزشی بپردازیم.»

او که توجه به تربیت جنسی کودکان و نوجوانان باتوجه به معیارهای سنی و نوع جنسیت را مهم خواند و از ضرورت های آموزش در این زمینه گفت. «باید نگاه ها به سمت جلوگیری از تجاوز بیماران جنسی باشد و با آموزش به خانواده ها می توان پاسخ درست و به هنگام فرزندان را در این زمینه مشاهده کرد.»

به گفته نایب دبیر اتحادیه مشاوره ایران مخاطب اصلی این کتاب خانواده ها، مربیان مدارس و کل جامعه هستند و در واقع بارزترین ویژگی در کتاب حاضر در نظر گرفتن موارد فرهنگی و مذهبی متناسب با جامعه ایرانی است.

«مجید زارعی» معتقد است کتاب طوری تدوین شده که ارتباطی تنگاتنگ توسط تیپ های شخصیتی متفاوت برقرار می کند و خیلی تخصصی نیست و در اصل نسخه ای عمومی برای همه مردم خواهد بود.

اهمیت و نقش مشاوره

آنچه مؤلفان کتاب به دنبالش هستند فرهنگ سازی است. «امروزه نوجوانانی که به سن بلوغ رسیده اند سؤالات جنسی بسیاری دارند و به دلایل مختلفی از جمله موارد مذهبی و حتی نداشتن اطلاعات مناسب؛ والدین و دیگران پاسخی برای این پرسش ها ندارند.»

مطابق اظهارات «زارعی» نکته مهمی که در کتاب به آن اشاره شده مربوط به نقش مشاوران و روانشناسان برای کمک به مسایل تربیت جنسی است. «مهم بودن جایگاه یک روانشناس در جامعه در این کتاب مطرح شده چرا که روانشناس تا حدودی مشکلات مرتبط را می شناسد و راه چاره را می داند.»

او اصل تربیت جنسی را در دست آموزش و پرورش دانست که بعد از خانواده در تربیت فرزندان اثرگذار خواهد بود. «امروزه آموزش تربیت جنسی لازمه جامعه است و باید تمامی نهادها اعم از خانواده، آموزش و پرورش، رسانه ها، سمن ها و ... در این زمینه ورود کرده و اطلاع رسانی داشته باشند.»

در واقع بنا به گفته های «مجید زارعی» در کتاب «اهمیت تربیت جنسی و سازندگی کودکان و نوجوانان در خانواده» شناخت خانواده از خود در کنار سبک فرزند پروری ممکن می شود و تصمیم بر این است که بتوان رهنمودها را از تمام روش های آموزشی ارائه داد.

به باور این روانشناس نیاز جامعه شناخت هر آنچه منجر به آسیب می شود، است. «مشکل اصلی در حال حاضر این است که در جامعه ما آگاهی به خواص داده می شود نه عوام و برای رفع این معضل همکاری و تغییر سیاست ها نتیجه می دهد.»

ایجاد حساسیت در مسئولان

او توجه نمایندگان مجلس به این مقوله، بهره گیری از ظرفیت های اطلاع رسانی، به رسمیت شناختن متخصصین، پذیرش واقعیت های جامعه و ارائه راهکارهای سودمند را از جمله موارد تأثیرگذار در زمینه تربیت جنسی عنوان کرد.

همچنین سلامت رفتاری جامعه با کاهش تبعیض ها، سلامت رفتاری کودکان و نوجوانان، تفاوت تربیت جنسی با آموزش جنسی، اهمیت تربیت جنسی، ویژگیهای تربیت جنسی در اسلام و ... مسایلی هستند که در کتاب مدنظر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته اند.

باید دانست به وجود آوردن شرایط مناسب برای رشد، شناخت و انتظار درست از هویت، ارضا صحیح و به هنجار غریزه جنسی، پیشگیری از انحرافات و آمادگی برای زندگی سالم اهدافی هستند که در تربیت جنسی مهم بوده و نیاز است مورد توجه قرار گیرند.

کتاب «اهمیت تربیت جنسی و سازندگی کودکان و نوجوانان در خانواده» هم اکنون با همکاری آموزش و پرورش قروه برای مشاوران مدارس و خانواده ها آموزش داده می شود آن هم به گونه ای که با سبک زندگی ایرانی- اسلامی تطبیق دارد.

شاید بتوان گفت این کتاب نمونه ای است برای کاهش آسیب هایی همانند کودک آزاری، مزاحمت های رفتاری، کودک همسری، مبارزه با بیماری جنسی و... . به گونه ای که سطح آگاهی مردم بالا رفته و نسبت به مزاحمت های جنسی هوشیار و بیدار باشند.