سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 26 فروردین 1398  ::  12:45   

عضو مجمع ملی جنبش تغییر خبر داد:

پافشاری جنبش تغییر بر مخالف با افزودن یک پست معاونت دیگر برای ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو مجمع ملی جنبش تغییر(گوران) تأکید کرد که این حزب به توافق خود با حزب دمکرات(پارتی) و عدم افزودن یک پست معاونت دیگر برای منصب ریاست اقلیم کردستان پافشاری می کند.

به گزارش کردپرس، در حالی که بیش از شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمان کردستان سپری شده است، اما اختلافات میان احزاب اصلی برنده انتخابات یعنی پارتی، گوران و اتحادیه میهنی(یکیتی) بر سر مناصب دولت جدید، مانع اصلی تشکیل کابینه نهم دولت اقلیم کردستان شده است.

عمده این اختلافات بر سر تصدی منصب معاونت ریاست اقلیم کردستان و حزب دمکرات که تصدی این منصب را در اختیار دارد با گوران توافق کرده که یکی از اعضای جنبش تغییر این پست را در اختیار بگیرد، اما یکیتی این منصب را سهم خود دانسته و پیشنهاد می کند که برای حل این معضل، در لایحه اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان، یک پست معاونت دیگر برای این منصب افزوده شود.

اما چالاک مهندس عضو مجمع ملی جنبش تغییر در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، تأکید می کند که این حزب با پارتی بر سر تصدی این منصب و عدم افزودن یک منصب دیگر برای ریاست اقلیم به توافق رسیده و گوران نیز بر مخالفت خود با افزودن پست معاونت دوم پافشاری می کند.

وی تهدید کرد که قبول پیشنهاد یکیتی از سوی حزب دمکرات می تواند موجب لغو توافق صورت گرفته میان پارتی و گوران شود؛ چرا که افزودن منصب معاونت دوم  ریاست اقلیم، از شأن و جایگاه معاون اول خواهد کاست و جنبش تغییر نیز چنین چیزی را قبول نمی کند و این مسئله نیز قابل مذاکره نیست.

این در حالی است که افزودن پست معاونت دوم ریاست اقلیم، جزو پیشنهادات جنبش تغییر در سال 2015 برای اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان بوده است.

از سوی دیگر کاروان هاشم دیگر عضو مجمع ملی جنبش تغییر نیز در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، گفت که آخرین پیام گوران برای یکیتی پافشاری بر تصدی پست معاونت ریاست اقلیم و نیز مخالفت با افزودن پست معاونت دوم برای این منصب است.

وی تأکید کرد که گوران پیشتر در این مورد با حزب دمکرات به توافق نهایی دست یافته است.

از سوی دیگر پارتی و یکیتی نیز اعلام کرده اند که پس از چندین نشست، به توافق نهایی در مورد تصدی مناصب در دولت جدید دست یافته اند، اما این توافق به دلیل اختلافات جزئی امضا نشده است.

لقمان وردی نماینده یکیتی در پارلمان کردستان به روداو گفت که پارتی و یکیتی توافق کرده اند که یک پست معاونت ریاست اقلیم در امور نظامی افزوده شده و یکیتی تصدی آن را در دست بگیرد و اتحادیه میهنی در این خصوص فقط با پارتی گفتگو می کند و مذاکره ای با جنبش تغییر در این خصوص ندارد.

حزب دمکرات به عنوان برنده اصلی انتخابات و دارنده بیشترین تعداد کرسی های پارلمان کردستان، مناصب نخست وزیری، ریاست اقلیم و وزارت منابع طبیعی را در اختیار می گیرد و در تلاش است که با حفظ توازن و توافق میان جنبش تغییر و اتحادیه میهنی، اختلافات را حل و کابینه جدید دولت را تشکیل دهد.