سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 26 فروردین 1398  ::  23:59   

تلاش عراق برای کنترل کامل نفت کرکوک

سرویس جهان- نشریات اقتصادی اقدام عراق به تاسیس پالایشگاه در کرکوک را نشانه تمایل بغداد برای کنترل کامل بر نفت کرکوک و کاهش وابستگی به اقلیم کردستان برای صدور نفت این منطقه عنوان کرده اند.

 

به گزارش کردپرس، وزیر نفت عراق از تلاش بغداد برای احداث پالایشگاه در منطقه مورد مناقشه کرکوک خبر داده است. قرار است این پالایشگاه روزانه 150000 بشکه نفت خام تولید شده در چاه های نفت کرکوک را تصفیه و به مواد دیگر تبدیل کند.

تا قبل از اکتبر 2017 که نیروهای عراقی کرکوک را پس از برگزاری رفراندوم مناقشه برانگیز از نیروهای پیشمرگ بازپس گرفتند، اقلیم کردستان عراق که از سال 2014 و به دنبال ظهور داعش کنترل کرکوک را در دست گرفته بود روزانه نزدیک به 300000 بشکه نفت خام کرکوک را از طریق خط لوله مستقل به ترکیه صادر می کرد.

دولت عراق پس از بهبود نسبی رابطه با کردها، با صادرات مجدد روزانه حدود 100000 بشکه نفت خام کرکوک از طریق اقلیم کردسان موافقت کرده است.

نشریه اویل پرایس تلاش بغداد برای ایجاد پالایشگاه را راه حل عراقی برای کنترل نفت کرکوک و کاهش وابستگی به اقلیم کردستان برای صادرات نفت آن توصیف کرده است.

برخی نشریات دیگر هم عنوان کرده اند که اقدام بغدادبه احداث پالایشگاه در کرکوک در حالی است که مقامات اقلیم کردستان با افزایش ظرفیت انتقال نفت اقلیم کردستان به روزانه 1000000 بشکه آمادگی خود را برای صدور هرچه بیشتر نفت خام کرکوک اعلا کرده بودند اما ظاهرا بغداد تصمیم ندارد بیشتر از این به اقلیم کردستان برای صدور نفت کرکوک وابسته باشد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کرکوک
#نفت