انتشار:  سه‌شنبه 27 فروردین 1398  ::  09:38   

مسئول پیشین امور گورهای جمعی در عراق:

بیش از 300 منطقه حاوی گورهای جمعی در عراق وجود دارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول پیشین امور گورهای جمعی در عراق، اعلام کرد که در بیش از 300 منطقه این کشور، شمار بسیاری گورهای جمعی وجود دارد که هنوز هیچ گونه رسیدگی و جستجو در شمار عمده ای از آن ها، انجام نشده است.

به گزارش کردپرس، پروین نوری در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان گفت که بنا به بررسی های انجام شده و تحقیقات میدانی در عراق، بیش از 300 منطقه این کشور حاوی شمار بسیاری گورهای جمعی است که اکثریت این گورها مربوط به اجساد کردهایی است که توسط رژیم بعث صدام در نسل کشی انفال در مناطق بارزان و نیز در دیگر جنایات صدام، قتل عام شده اند.

مسئول پیشین امور گورهای جمعی در عراق، افزود که هنوز هیچ گونه رسیدگی و جستجو در بخش اکثریت این مناطق انجام نشده و در بخش کمی از آن ها با جستجوهای انجام شده، گورهایی جمعی یافت و اجساد موجود در آن ها خارج و امور لازم آن ها انجام شده است.

وی تأکید کرد که شمار گورهای جمعی عراق از آنچه تاکنون اعلام شده بسیار بیشتر است زیرا در برخی از مناطق بیش از 10 گور جمعی یافت شده و در بیابان های عراق از جمله نوگره سلمان، صد ها گور جمعی کردها وجود دارد و تاکنون بقایای 2 هزار و 600 جسد از این گورها به اقلیم کردستان بازگردانده شده که این تعداد قطره ای از دریای گورهای جمعی محسوب می شود.

همچنین اعلانم کرد که دو تیم از اقلیم کردستان در سال 2013 در برخی مناطق عراق اقدام به جستجو و تفحص برای یافتن گورهای جمعی کردهای قربانی رژیم بعث کرده اند و این تیم ها 300 منطقه را به عنوان محل صدها گور جمعی مشخص کرده اند و لازم است که دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان، اقدامات لازم را برای یافتن، نبش این گورها و مستند سایز مدارک موجود در آن ها و نیز خارج ساختن و بازگردان اجساد این گورها انجام دهند.

پروین نوری خاطر نشان ساخت که با توجه به شواهد و مدارک موجود در گورهای تفحص شده، رژیم بعث صدام از انواع روش های وحشیانه و غیرانسانی برای قتل عام کردها استفاده کرده و از جمله برخی از افرادی در این گورها مدفون شده اند، تیرباران شده و برخی در اثر شکنجه  های شدید جان سپرده و برخی نیز توسط نیروهای بعثی زنده به گور شده اند.

طی روزهای گذشته نیز یک گور جمعی حاوی بقایای بیش از 300 جسد مربوط به کردهای قربانی نسل کشی انفال در بیابان سماوه واقع در استان المثنی در جنوب عراق کشف شده است.

طی عملیات گسترده نسل کشی انفال که از سال 1988 میلادی و در چندین مرحله توسط رژیم بعث و با هدف نسل کشی و حذف کردهای این كشور، انجام شد، بیش از 182 هزار تن در مناطق کردنشین به روش های مختلف قتل عام شده و از سرنوشت ده ها هزار تن از قربانیان این نسل کشی هنوز هم اطلاعی در دست نیست.

همچنین طی این عملیات هزاران روستای کردنشین با خاک یکسان شده از نقشه جغرافیایی منطقه محو گردیدند و تاکنون گورهای جمعی بسیاری در نقاط مختلف عراق و اقلیم حاوی بقایای اجساد انفال شدگان کشف شده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#انفال
#گور جمعی