انتشار:  سه‌شنبه 27 فروردین 1398  ::  09:57   

سخنرانی وزیر دفاع ترکیه در کنفرانس همکاری ترکیه – آمریکا در واشنگتن:

ترکیه باید در منطقه امن شمال سوریه حضور نظامی داشته باشد

سرویس ترکیه - خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه که در 37مین کنفرانس همکاری ترکیه – آمریکا در واشنگتن سخنرانی می کرد در اظهاراتی با تأکید بر این که یکی دانستن کردها با YPG اشتباه است، تصریح کرد: ترکیه باید در منطقه امن شمال سوریه حضور نظامی داشته باشد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه هابرترک، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه که در 37مین کنفرانس همکاری ترکیه – آمریکا در واشنگتن سخنرانی می کرد در اظهاراتی با انتقاد از حمایت های آمریکا از یگان های مدافع خلق (YPG) در شمال سوریه گفت: متأسفانه آمریکا، سلاح و مهمات برای YPG در شمال سوریه تأمین می کند. هیچ هدف کوتاه مدتی هم نمی تواند این سیاست را برحق و موجه نشان دهد. یکی دانستن کردها با YPG اشتباه است. یک گروه تروریستی نمی تواند برادران کرد ما را نمایندگی کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تأسیس منطقه امن احتمالی در شمال سوریه نیز تأکید کرد: بعد از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نباید در شمال سوریه خلأ قدرت به وجود آید. منطقه امنی که برای شمال سوریه در نظر گرفته شده است باید به نگرانی های امنیتی ترکیه پاسخ دهد. در این خصوص با طرف های آمریکایی اقدام خواهیم کرد. ترکیه باید در این منطقه حضور نظامی داشته باشد.

وزیر دفاع ترکیه در پایان سخنان خود ضمن تأکید بر این که در تعهدات ترکیه نسبت به ناتو هیچ تغییری به وجود نیامده است تصریح کرد: ترکیه حامی آمریکا نیست. بنابراین آمریکا نمی تواند ترکیه را با توجه به قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ ها (CAATSA) مورد ارزیابی قرار دهد. تهدیدات، اولتیماتوم ها و مهلت دادن ها به هیچ عنوان سازنده نیستند. علاوه بر این، این موضع گیری ها با روح اتحاد دو کشور نیز در تناقض است. ترکیه برای حل و فصل مسائل به وجود آمده میان دو کشور هر کاری که از دستش بر می آید انجام می دهد و از طرف مقابل نیز چنین انتظاری دارد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#سوریه