سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 27 فروردین 1398  ::  11:18   

تلاش روسیه برای کنترل صادرات گاز به اروپا از طریق اقلیم کردستان

سرویس جهان- مقامات کرد و کارشناسان حوزه انرژی معتقدند شرکت روسنفت روسیه با تلاش برای کنترل صادارت گاز اقلیم کردستان به اروپا، کنترل خود بر حوزه صدور انرژی به اروپا را کامل کند.

 

به گزارش کردپرس، شرکت روسنفت روسیه از دو سال پیش با انتقاد قراردادهای سنگین با اقلیم کردستان عراق تلاش کرده است کنترل خط لوله صدور نفت اقلیم کردستان را در دست بگیرد و همچنین مسئولیت تکمیل خط لوله صدور گاز طبیعی به ترکیه و سپس به اروپا را بر عهده بگیرد.

شرکت های نفتی بزرگ آمریکایی مانند اکسون موبیل و شورون تا قبل از آمدن داعش قراردادهای بزرگ برای استخراج نفت در اقلیم کردستان امضا کرده بودند اما از سال 2016 که اقلیم کردستان همزمان با جنگ با داعش با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کرد، اربیل تلاش کرد با انتقاد قراردادهای بزرگ با دو شرکت گازپروم و روسنفت بخشی از مشکلات مالی خود را حل کند.

در این میان شرکت روسنفت روسیه در دو سال و نیم گذشته قراردادهای بزرگی با دولت اقلیم کردستان امضا کرده و بر اساس گزارش الجزیره انگلیسی نزدیک به دو میلیارد و یکصد هزار دلار به عنوان پیش پرداخت فروش نفت در اختیار اقلیم کردستان قرار داد و در پی سفر دو سال پیش نیچروان بارزانی به روسیه نیز 400 میلیون دلار دیگر برای تامین سرمایه استخراج نفت از چند میدان نفتی از سوی روسنفت اختصاص داده شد.

اکنون دو شرکت روسنفت و گازپروم سرمایه گذاری هنگفتی در حوزه گاز و نفت در اقلیم کردستان انجام داده اند. البته گازپروم قبل از روسنفت در میادین نفتی اقلیم کردستان به فعالیت پرداخت. با این حال، سرمایه گذاری های هنگفت دو سال و نیم گذشته روسنفت نقش این شرکت دولتی روسیه را که مدیر عامل آن از دوستان درجه یک ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه محسوب می شود برجسته تر ساخته است.

برخی مقامات کرد در اقلیم کردستان و نیز کارشناسان حوزه انرژی معتقدند که روسنفت روسیه سعی دارد بیشتر در حوزه استحصال گاز و صدور آن به اروپا فعالیت کند و از این کار دو هدف را دنبال می کند؛ رقابت با شرکت هموطن خود گازپروم و به دست رفتن کامل حوزه صدور گاز طبیعی به اروپا.

یکی از مقامات وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان که نخواسته نامش فاش شود، به شبکه الجزیره انگلیسی گفته است شرکت روسنفت روسیه در اقلیم کردستان به دنبال گاز است نه نفت.

این مقام کرد گفته است که روسنفت می خواهد حق توسعه خط لوله گاز به اروپا را به انحصار خود در آورد. پروژه نابوبکو شرکت خورده به همین دلیل روسنفت به اقلیم کردستان آمده است.

صالح یلدز کارشناس حوزه اطلاعات در بلومبرگ هم به الجزیره گفته است در حال حاضر شرکت گازپروم صدور گاز روسیه به اروپا را در انحصار خود دارد. شرکت روسنفت می خواهد با انعقاد قرار داد صدور گاز با اقلیم کردستان، نه تنها صدور گاز طبیعی به اروپا تحت کنترل روسیه را افزایش دهد بلکه شرکت گازپروم را نیز به چالش بکشد.

این کارشناس تاکید کرد که احتمالا شرکت روسنفت روسیه می خواهد با آوردن گاز اقلیم کردستان به ترکیه و سپس به اروپا، با تصدی انحصاری صدور گاز طبیعی به اروپا از سوی گازپروم رقابت کند و این شرکت به همراه شرکایش به دنبال لابی با دولت روسیه برای پایان دادن به این انحصار هستند.

تلاش روسیه برای افزایش نفوذ در اقلیم کردستان نگرانی کشورهای غربی را در پی داشته است. بر اساس گزارش الجزیره مقامات دولت انگلیس در این باره ابراز نگرانی کرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#روسیه
#نفت
#گاز