انتشار:  سه‌شنبه 27 فروردین 1398  ::  13:48   

معاون بهبود تولدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان؛

196 هزار راس دام سبک سال گذشته از استان خارج شد

سرویس کردستان- معاون بهبود تولدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان از خروج 196 هزار راس دام سبک در طول سال 97 از استان کردستان خبر داد.

به گزارش کُرد پرس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، سید احمد ذکریایی نژاد،  با اشاره به پتانسیل استان در بخش دامداری گفت:  در سال گذشته با پیگیری استاندار و مسئولین سازمان جهاد کشاورزی چهار طرح پیشران بخش کشاورزی استان در مجامع مختلف ملی مطرح شد.

وی افزود: با اعتبارات و تسهیلاتی که برای اجرای این طرح ها در استان پیش بینی شده امیدواریم توسعه بسیار مناسبی در بخش کشاورزی به ویژه بخش دامپروری داشته باشیم.

ذکریایی نژاد اذعان کرد: تیم پیگیری کننده این طرح ها با حمایت جدی استانداری استان و پیگیری های صورت گرفته از سوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی بسیار خوب و هماهنگ عمل کرده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تاکید کرد:  بیشترین خسارت های ناشی از بارندگی های اخیر در بخش کشاورزی مربوط به  دامداری استان بوده است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس تجربیات حاصل شده در بخش دامداری استان، طرح افزایش گوشت قرمز در استان با  تسهیلات کم بهره با سود 10 درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

ذکریای نژاد با تاکید بر اینکه کردستان یکی از تامین کنندگان عمده علوفه و بره های پایه پروار در کشور است تصریح کرد: در سال گذشته 196 هزار راس دام سبک با مجوز ادارکل دامپزشکی از استان خارج شده و این ناشی از پتانسیل کردستان در دامداری بوده است.

وی ادامه داد: باید پتانسیلهای بخش دامداری استان، بخصوص در زمینه تولید علوفه و بره های پایه پروار منجر به ایجاد اشتغال و درامد برای استان شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد: قروه و دهگلان از شهرستان های توسعه یافته و پیشرو در بحث کشاورزی است و از همه بهره برداران، مدیران و همکاران جهاد کشاورزی این شهرستان ها  تقاضا دارم در زمینه توسعه دامداری و بهبود جایگاه های دام اقدام شایسته ای انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین واحد دامداری استان در  قروه کلنگ زنی خواهد شد یادآور شد: در سال گذشته از 130 میلیار تومان تسهیلات پرداختی در بخش کشاورزی 77 میلیارد تومان آن در حوزه دامپروری پرداخت شده است.

ذکریایی نژاد، افزایش قیمت گوشت و فراورده های دامی در کشور را  یک فرصت برای توسعه دامپروری در استان دانست و تاکید کرد: بر اساس برنامه های تدوین شده باید طرح افزایش گوشت قرمز  در استان را طی دو سال به انجام برسانیم.