انتشار:  پنج‌شنبه 29 فروردین 1398  ::  13:58   

دو اثر حوزه هنری کردستان در بخش پایانی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش

سرویس کردستان- فیلم کوتاه "توت " به کارگردانی "تیمور قادری" و فیلم کوتاه " ذبح " به کارگردانی مشترک "سامان حسین پور و آکو زندکریمی" از تولیدات حوزه هنری کردستان به بخش پایانی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در مازندران راه یافتند .

به گزارش کرد پرس، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان ؛ در ادامه موفقیت های فیلمسازان کردستانی در جشنواره های داخلی وخارجی دو فیلم توت و ذبح به بخش پایانی و رقابتی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش که در بابل استان مازندران برگزارمی شود راه یافتند .

در این دوره از جشنواره از بین آثار ارسال شده 27 فیلم در بخش مستند ، 18 فیلم داستانی و 8 فیلم در بخش پویا نمایی براساس انتخاب هیئت داوران به بخش نهایی راه یافتند که در بخش داستانی از بین 18 اثر راه یافته دو اثر توت و ذبح از تولیدات حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان نیز دیده می شود .

نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به دبیری مهدی قربانپور از 9 تا 13 اردیبهشت ماه با محوریت سنت های رفتاری ، گفتاری و زیستی در شهر بابل برگزار می شود .

فیلم کوتاه 12 دقیقه‌ای" توت" با موضوعی اجتماعی ،  داستان رساندن امانتی توسط یک دست فروش و پسرش به دست پیرزنی را به تصویر می‌کشد، « شب بو سلیمانی ، علی روحانی و مهیار صادقی » به عنوان بازیگر، امیر علی ویسی تصویربردار ، محمد رضا مینا پور ، صدابردار و صداگذار، « شورش وکیلی» تیتراژ و اتالوناژ، « محمد قمری» دستیاری کارگردان ، « زانیار محمدی نکو» طراحی صحنه ، «مسلم گودرزی» به عنوان عکاس و «فرهاد اسماعیلی » به عنوان مدیر تولید ، تیمور قادری تدوینگر، نویسنده و کارگردان این فیلم را همراهی کرده‌اند.

این فیلم تاکنون ضمن حضور در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی جوایز متعددی را از جشنواره های نیز کسب نموده است .

تیمور قادری متولد 1369شهرستان کامیاران دارای مدرک تحصیلی کارشناسی علوم تربیتی است که تاکنون هفت فیلم کوتاه ساخته و در 200 جشنواره داخلی و خارجی نیز حضور داشته است.

آثار این کارگردان جوان کردستانی تاکنون برنده 48 جایزه در سینما و دو جایزه جشنواره خوارزمی برای مجموعه داستان های «تابستان سرد» و «آدرسی که من گم شده‌ام» را در دو دوره جشنواره کسب کرده است.

تیمور قادری از سال 86 و در سن 16 سالگی با ساخت فیلم کوتاه «مجوز»که برنده تندیس طلایی جشنواره کودکان شد، کار فیلمسازی را آغاز کرد.

  فیلم کوتاه "ذبح" ساخته مشترک آکو زندکریمی و سامان حسین پور و تولید مشترک حوزه هنری استان کردستان و انجمن سینما جوانان سنندج می باشد.

فیلم کوتاه "ذبح" داستان خانواده ای روستایی است که برای گذران یک زمستان سخت، مجبور می شوند گاو خود را بفروشند، اما پسر خانواده از این موضوع ناراحت است و گاو را فراری می دهد.

آکو زندکریمی و سامان حسین پور هر دو فارغ التحصیل کارشناسی سینما هستند. آن ها بالغ بر ده سال فعالیت سینمایی داشته و تا کنون بیش از ده فیلم کوتاه را کارگردانی کرده اند و بالغ بر صدها حضور و ده ها جایزه از جشنواره های ملی و بین المللی داشته اند.

شایان ذکر است که فیلم کوتاه "ذبح" چندی پیش در ششمین جشنواره بین المللی "پرواز" تهران، توانست جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگری را کسب کند.