انتشار:  جمعه 30 فروردین 1398  ::  08:32   

اکرم امام اوغلو:

خط مشی سیاسی صلاح الدین دمیرتاش را می پسندم

سرویس ترکیه - اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول در گفتگو با خبرگزاری روداو در اظهاراتی راجع به صلاح الدین دمیرتاش گفت: خط مشی سیاسی را که صلاح الدین دمیرتاش در دوران فعال سیاست خود دنبال می کرد می پسندیدم. امروزه نیز بر همان عقیده هستم.

به گزارش کردپرس، اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول در گفتگو با خبرگزاری روداو در اظهاراتی در پاسخ به این سؤال که بخش بزرگی از 6 میلیون جمعیت کرد استانبول به شما رأی داده اند عنوان کرد: قبل از هر چیزی باید اعلام کنم که در خصوص جمعیت استانبول ادعاهای زیادی صورت می گیرد ولی هیچ کدام از این ها به من ارتباطی ندارد. چیزی که به من ارتباط دارد 16 میلیون مردم استانبول و احساسات آنان است. یعنی ممکن نیست من برای آینده فرزندان شهروندان کرد در استانبول برنامه دیگری در نظر داشته باشم و برای فرزندان شهروندان ترک و یا هر هویت و قومیت دیگری برنامه دیگری در نظر بگیرم. با چنین تفکری ذاتاً زیاد سر پا نمی مانید. به خصوص در این اواخر بخش قابل توجهی از مهاجرت ها مربوط به کردهای ترکیه است که تمامی این ها از دلایل مختلفی نشأت می گیرد. البته که شهروندان کرد ترکیه نیازهای دیگری هم دارند به عنوان مثال به من می گویند "ما می خواهیم زبان خود را بیاموزیم" تمامی این مطالبات کاملاً طبیعی هستند. در خصوص تشکیل دوره های آموزشی و کلاس ها در شهرداری به هیچ عنوان مانعی وجود ندارد. شهروندان کرد به کنار، شهروند نیجریه ای نیز به شهرداری استانبول مراجعه کرده و خواستار یادگیری زبان می شود.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به انجام برنامه های فرهنگی کردی در شهرداری استانبول گفت: می توانیم برنامه های فرهنگی مختلفی به زبان کردی داشته باشیم. در برنامه های فرهنگی شهرداری استانبول چه کسی می تواند مانع خواندن آوازهای کردی شود؟ کردی هم می توانند بخوانند، لازی هم و ارمنی هم. موانع را باید پشت سر بگذاریم، اگر بتوانیم این موانع را پشت سر بگذاریم باور کنید این جامعه بزرگ ترین برادری و بزرگترین اتحاد را به خود خواهد دید. من وجب به وجب این کشور را دوست دارم، عاشق دیاربکر، موش و ارزینجان هستم. عاشق ریزه، سینوپ و کاستامون هستم.

امام اوغلو در خصوص نگاهش به مسئله کردهای ترکیه نیز خاطرنشان کرد: زمانی که مسئله را با نام یک بخش از هویت و قومیت کشور اعلام می کنیم چنین احساس می کنم که در حق شهروندان کرد ترکیه ناحقی صورت می گیرد. در واقع مسئله "مسئله کردها" نیست و باید به این موضوع کمی انسانی تر نگاه کرد. به عنوان مثال در این کشور ناعدالتی درآمدی وجود دارد؟ بله. این یکی از مهم ترین مسائل ترکیه است. زمانی که گفته می شود این موضوع ارتباطی با مسئله کردها ندارد باید اعلام شود که خیر دارد. در مسئله کردها نباید تنها درباره موضوع زبان کردی سخن گفته شود. این ها تماماً بخش های اقتصادی و آموزشی دارند. بنابراین زمانی که ما از مسئله کردها صحبت می کنیم این خود به تنهایی می تواند تبعیض گرایی را آغاز کند.

شهردار کلان شهر استانبول در خصوص پیام توئیتری صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق دربند HDP در آخرین روز از انتخابات و اعلام حمایت خود از وی که گفته می شود باعث کشاندن رأی بسیاری از هواداران HDP در آخرین روز به سمت امام اوغلو شد نیز خاطرنشان کرد: شخصی هستم که به اولویت قانون در ترکیه اعتقاد دارم. اگر من به شما بگویم که مسئله صلاح الدین دمیرتاش را از نزدیک دنبال کرده، تحقیق کرده و در این خصوص صاحب نظر هستم به شما دروغ گفته ام. ولی این کشور از این موضوع که انسان ها به خاطر سخنان خود مجازات شده اند و یا اتهامات وارد شده به آنان اثبات نشده است، در گذشته بسیار متضرر شده است. یکی از اشخاصی که از نزدیک این مسئله را تجربه کرده است خود رئیس جمهور ترکیه است. خط مشی سیاسی را که صلاح الدین دمیرتاش در دوران فعال سیاست خود دنبال می کرد می پسندیدم. حقیقتاً یک زبان صلح آمیز، مسالمت آمیز و با تکیه بر ارزش های اساسی داشت. از این موضوع نیز بسیار خرسند هستم. حتی بارها نیز عنوان کرده بودم که این موضوع برای ترکیه یک فرصت است و می تواند دیوارهای زیادی را فرو بریزد. امروز نیز بر سر همان عقاید خود هستم. در این راستا حمایت شخصی با چنین خط مشی سیاسی از من بسیار ارزشمند است و مرا خرسند کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات ریاست جمهوری
#صلاح الدین دمیرتاش