سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 30 فروردین 1398  ::  11:07   

عضو مجمع ملی جنبش تغییر:

توافق بر سر تعیین پست معاونت دوم ریاست اقلیم کردستان نهایی نشده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو مجمع ملی جنبش تغییر (گوران) ، اعلام کرد که توافق میان این حزب و حزب دمکرات (پارتی) بر سر تعیین پست معاونت دوم ریاست اقلیم کردستان، هنوز نهایی نشده و در مورد آن تصمیم گیری نشده است.

به گزارش کردپرس، در حالی که چالاک مهندس عضو مجمع ملی جنبش تغییر در گفتگو با سایت خبری هاولاتی اعلام کرد که پارتی و گوران نشستی را به منظور گفتگو بر سر پیشنهاد یکیتی، مبنی بر تعیین پست معاونت دوم برای منصب ریاست اقلیم کردستان و تصدی آن توسط اتحادیه میهنی(یکیتی)، برگزار کرده و طرفین در این مورد به توافق دست یافته اند؛ یک عضو دیگر این مجمع چنین توافقی را تکذیب کرد.

هیمن شیخانی دیگر عضو مجمع ملی گوران طی گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گفت که توافق میان پارتی و گوران در مورد تعیین منصب دوم معاونت ریاست اقلیم که محل اختلاف میان گوران و اتحادیه میهنی(یکیتی) است، هنوز نهایی نشده و هیچ گونه تصمیمی در رهبری حزب در این مورد اتخاذ نشده است.

وی افزود اظهاراتی که در این مورد ایراد شده، مواضعی شخصی محسوب شده و نمی تواند به عنوان نظر و تصمیم جنبش تغییر به آن استناد شود.

همچنین تأکید کرد که جنبش تغییر در عین حال که مانع تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان نمی شود، اما قبول نمی کند که طرف های دیگر با اجبار سهم این حزب در دولت را کاهش دهند.

هیمن شیخانی اعلام کرد که تلاش هایی جدی برای حصول چنین توافقی در هفته پیش رو در جریان است و به نظر می رسد که توافق نهایی در روزهای آتی حاصل شود.

لازم به ذکر است که حزب دمکرات به عنوان برنده اصلی انتخابات مناصب ریاست و نخست وزیری اقلیم را در اختیار گرفته و  پیشتر با گوران بر سر تصدی منصب معاونت ریاست اقلیم، توسط گوران به توافق رسید؛ اما یکیتی بر تصدی این منصب پافشاری و پیشنهاد کرد که یک پست معاونت دوم برای منصب ریاست اقلیم تعیین شود و یکیتی آن را در دست بگیرد که این پیشنهاد نیز مخالفت شدید گوران را در پی داشت و این اختلاف موجب توقف گفتگوهای تشکیل دولت اقلیم کردستان شده و هر یک از یکیتی و گوران طرف مقابل را مسئول تعویق تشکیل کابینه جدید دولت معرفی کرد.

از سوی دیگر احمد کانی عضو رهبری حزب دمکرات اعلام کرد که به دلیل اختلافات میان یکیتی و گوران تشکیل دولت جدید اقلیم به تعویق افتاده و پارتی برای حل این معضل با پیشنهاد افزودن یک منصب معاونت برای ریاست اقلیم موافقت کرده است، اما با این وجود مشکلات حل نشده و جنبش تغییر خواستار افزودن منصب معاونت دوم برای نخست وزیری اقلیم و تصدی آن از سوی این حزب؛ در مقابل تعیین یک منصب معاونت دیگر برای یکیتی در نهاد ریاست اقلیم شده است.