سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 30 فروردین 1398  ::  11:35   

همکاری آمریکا و اقلیم کردستان برای پاک‌سازی مین‌های داعش در موصل

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول امور مین روبی در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که 30 تیم مین روب آمریکایی به همکاری با اقلیم کردستان برای پاکسازی اطراف موصل و دیگر مناطق از مین های داعش ادامه می دهند.
 

به گزارش کردپرس، سولومین بلاک در گفتگو با کردستان 24، اعلام کرد که تیم های مین روبی آمریکا از سال های گذشته با سازمان مین روبی اقلیم کردستان برای پاکسازی مناطق مختلف اقلیم از مین و مواد منفجره همکاری کرده اند و این همکاری، پس از حمله داعش و ازدیاد مین های این گروه، از سال 2015 گسترش داده شده و ادامه یافته و تاکنون 74 هزار کیلومتر مربع نیز پاکسازی شدە است.

مسئول امور مین روبی در وزارت خارجه آمریکا، افزود که در حال حاضر 30 تیم مین روب آمریکایی در مناطق مختلف اقلیم کردستان و نیز مناطق استان نینوا با همکاری نیروهای اقلیم و هماهنگی دولت مرکزی عراق،  در حال پاکسازی این مناطق از مین های داعش هستند و از لحاظ لجستیکی و مالی نیز از 14 تیم ویژه مین روب اقلیم کردستان حمایت می کنند.

وی گفت که داعش مناطق مسکونی و کشاورزی بسیاری را در استان های تحت تصرف خود در عراق به صورت هدفمند و برای جلوگیری از بازگشت ساکنین این مناطق به مین آلوده کرده و در حال حاضر آمریکا و اقلیم با همکاری یکدیگر به پاکسازی و خنثی سازی این مین ها ادامه می دهند.

همچنین گفت موانع بسیاری در فعالیت تیم های مین روب وجود دارد، از جمله عدم امنیت کافی در این مناطق و حضور نیروهای مسلح مختلف، اما با این وجود پروژه های مین روبی مناطق متوقف نمی شود.

به گفته سولومین بلاک عملیات های مین روبی مدت زمان بسیاری به طول می انجامد و بودجه لازم برای فعالیت تیم های مین روب نیز از سوی دولت آمریکا تأمین می شود.

وی خاطرنشان ساخت کە همکاری و هماهنگی بسیار نزدیکی با وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در این خصوص وجود دارد.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#آمریکا
#مین