انتشار:  جمعه 30 فروردین 1398  ::  12:35   

مقامات آمریکایی:

کردها بیش از 2000 عضو خارجی داعش را دستگیر کرده اند

سرویس جهان- مقامات آمریکایی می گویند نیروهای کرد سوریه توانسته اند بیش از 2000 خارجی را که به عضویت در گروه تروریستی داعش مظنون هستند دستگیر کرده اند.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای کرد سوریه چند هفته پیش توانستد آخرین منطقه تحت کنترل داعش در شمال و شرق سوریه به نام باغوز را کنترل کنند. آنها در این منطقه تعداد زیادی از نیروهای این گروه تررویستی داعش را که خود را تسلیم کرده بودند بازداشت کرده اند. کردها گفته اند اکنون هزاران تن از نیروهای داعش و خانواده ای آنان در کمپ هایی که برای نگاهداری از آنها ایجاد شده محافظت می شوند و کشورهای خارجی باید اتباع خود را بازگردانند و یا با ایجاد دادگاه های بین المللی اعضای مظنون به عضویت در داعش را در سوریه محاکمه کنند چرا که کردها استطاعت نگاهداری از هزاران تن از نیروهای داعش و خانواده های آنان را ندارند.

سه تن از مقامات آمریکایی به شبکه سی ان ان گفته اند که کردها بیش از 2000 شهروند خارجی (غیراز شهروندان سوریه و عراق) را بازداشت کرده اند. این افراد مظنون به عضویت در گروه داعش هستند.

شان رابرتسون، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به سی ان ان گفته است که می تواند تایید کند که کردها تاکنون بیش از 1000 عضو خارجی داعش را دستگیر کرده اند که از 50 کشور مختلف جهان وارد سوریه شده و به داعش پیوسته اند. البته انتظار می رود با شناسایی دقیق با استفاده از ابزارهای لازم، تعداد افراد خارجی عضو داعش بسیار بیشتر از این تعداد باشد.

بر اساس گفته های مقامات آمریکایی هم اکنون بیش از 9000 تن از جنگجویان داعش توسط نیروهای سوریه دموکرات به رهبری کردها دستگیر شده اند که بیشتر آنها شهروندان عراق و سوریه هستند. البته تعداد کمی از آنها از آمریکا برای پیوستن به داعش وارد سوریه شده اند.

همچنین کردها 60000 نفر را که مقامات آمریکایی بیم دارند وابسته به داعش باشند در کمپ هایی تحت نظارت نیروهای کرد اسکان داده اند. یکی از مقامات آمریکایی گفته است احساس نمی شود که این افراد بی گناه باشند زیرا انتخاب کرده اند که در منطقه تحت کنترل داعش زندگی کنند. البته بعضی از آنها مجبور بوده اند که در آن منطقه زندگی کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، در حال حاضر کمپ الهول بزرگترین مکان نگاهداری از خانواده های داعش است که بیش از 47000 نفر در آن ساکن هستند. البته 65 درصد از این افراد زیر 18 سال سن دارند. بر اساس گزارش سازمان ملل، 43 درصد از این افرادسوری، 42 درصد عراقی و بقیه از کشور سوم وارد سوریه شده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#داعش
#عراق