انتشار:  جمعه 30 فروردین 1398  ::  13:17   

هشدار یک پژوهشگر درباره آینده رابطه آمریکا با کُردها

سرویس جهان- دکتر آمی هولمز بزرگترین مشکل را عدم در پیش گرفتن استراتژی منسجم از سوی آمریکا در سوریه دانست و نسبت به ایجاد بی اعتمادی میان کردها نسبت به آمریکا هشدار داد.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا پس از حدود پنج سال همپیمانی با کردهای سوریه و مبارزه مشترک با داعش قصد خروج نیروهای خود از سوریه را دارد. کردهای سوریه که با خطر اقدام نظامی از سوی ترکیه روبه رو هستند نسبت به خروج زودهنگام آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

دکتر آمی هولمز، پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مرکز ویلسون، در پنلی که در واشنگتن پیرامون وضعیت کردها و رابطه آنها سخن گفت، بزرگترین مشکل را در سوریه عدم پیروی واشنگتن از یک استراتژی منسجم در سوریه دانست.

وی تاکید کرد که هنوز معلوم نیست که آمریکا چند تن از نیروهای خود را در سوریه حفظ می کند؛ یکبار می گوید 400 تن، یکبار می گوید 200 تن و بار دیگر خواستار حضور نیروهای اروپا به جای نیروهای خود در سوریه می شود.

دکتر هولمز با اشاره به این که کردها از اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه شوکه شده اند، هشدار داد ممکن است این مسئله باعث ایجاد بی اعتمادی کردها به آمریکا شود.

اما وی از جمله نکات مثبت رفتار آمریکا در قبال کردهای سوریه را جلوگیری از مانور هوایی دیگر کشورهای خارج از ائتلاف مبارزه با داعش در مناطق تحت کنترل کردها دانست که به گفته وی، می توان گفت هم اکنون هم نوعی منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه ایجاد شده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#آمریکا
#سوریه
#کردها
#ترکیه