سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 31 فروردین 1398  ::  19:10   

اعمال حکومت‌نظامی و قوانین سختگیرانه ارتش ترکیه در 20 روستای اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- ارتش ترکیه پس از ورود به عمق 30 کیلومتری خاک اقلیم کردستان اقدام به اعمال قوانین سختگیرانه و محدود ساختن تردد و فعالیت ساکنین 20 روستا و اعلام حکومت نظامی در این روستاها کرده است.

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه از دو سال گذشته و تحت عنوان اقدام علیه پ.ک.ک، وارد عمق 30 کیلومتری خاک اقلیم کردستان شده و در شماری از روستاها و مناطق اقدام به ایجاد پایگاه های نظامی و اطلاعاتی و انجام دادن عملیات نظامی کرده و رسانه های اقلیم پیشتر گزارش‌هایی از مختل شدن زندگی روزمره مردم این مناطق منتشر کرده اند.

از جمله شبکه تلویزیونی ان. آر. تی گزارش داد که ارتش ترکیه در 20 روستای مرزی منطقه برادوست از توابع اربیل، از جمله در روستای خلیفان اقدام به اعمال حکومت نظامی و محدود ساختن تردد ساکنین روستاها شده است.

طبق خبر ساکنین این روستاها ناچار به رعایت حکومت نظامی اعلام شده از سوی پایگاه های نظامی ارتش ترکیه بوده و از ساعت 10 شب به بعد اجازه تردد نداشته و حتی بدون مجوز این پایگاه ها نمی توانند بیماران خود را به مراکز درمانی منتقل کنند.

ساکنین این روستاها در گزارش ان. آر. تی، اعلام کرده اند که نظامیان ترکیه قوانین سختگیرانه ای را به آنان ابلاغ کرده و ناچارند که زندگی روزمره خود را با این قوانین تطبیق دهند و از جمله نظامیان به آنان اجازه نمی دهند که دام های خود را برای چرا از محدوده روستا خارج کنند و به همین دلیل نیز اکثریت آنان بالاجبار دامداری را متوقف ساخته اند و کشاورزی آنان نیز مختل شده است.

از سوی دیگر بسیاری از این روستاها و به ویژه پوشش گیاهی و زمین های کشاورزی آنان هدف حمله هوایی و توپخانه ای ترکیه قرار گرفته و دچار خسارات شدید می شود و وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان نیز اعلام کرده در اثر این حملات بخش اعظم زیر ساخت های این مناطق از جمله راه های ارتباطی، مدارس، بیمارستان و تأسیسات توزیع آب و برق از بین رفته است.

پیشتر نیز رسانه های اقلیم، از تخلیه بیش از 110 روستای مرزی به دلیل حملات ارتش ترکیه و حضور نظامیان ترک در این مناطق خبر دادند.

ان. آر. تی همچنین در این گزارش آورده که پایگاه های نظامی ارتش ترکیه مانع از برگزاری مراسم نوروز در این روستا و برافروختن آتش نوروزی نیز شده اند.

این در حالی است که مقامات رسمی و دولتی در منطقه برادوست هیچ واکنشی را به اعمال این قوانین و نیز قانون حکومت نظامی از سوی ارتش ترکیه در این روستاها نشان نداده فقط از روستاییان خواسته اند از خود محافظت کنند و دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان نیز در این خصوص سکوت اختیار کرده اند.

در همین حال پایگاه های نظامی ارتش ترکیه در این مناطق هدف حملات نیروهای پ.ک.ک، قرار گرفته و روزانه درگیری هایی میان آنان روی می دهد و گزارشاتی از تلفات نظامیان ترکیه و نیروهای پ.ک.ک، منتشر می شود.

مردم شهرهای مختلف اقلیم تاکنون بارها و بارها با برگزاری تظاهرات و تجمعات اعتراضی نارضایتی خود از حضور ارتش ترکیه در مناطق اقلیم کردستان را اعلام و خواستار خروج آنان از اقلیم شده اند و پارلمان کردستان نیز قانونی را در این خصوص به تصویب رساند که هرگز اجرایی نشد.

سال گذشته نیز مردم منطقه شیلادزی از توابع استان دهوک نیز در اعتراض به حضور نظامیان ترکیه، اقدام به برگزاری تجمع کردند که با تیراندازی نظامیان مستقر در پایگاه ارتش این کشور در شیلادزی به سوی معترضین درگیری میان نظامیان ترک و مردم شیلادزی روی داد و در نتیجه این درگیری 11 تن از معترضین از کودک جان خود را از دست داده و شماری نیز مجروح شده و پایگاه مذکور نیز توسط معترضین تخریب شد.

در پی این واقعه شماری از معترضین توسط نیروهای امنیتی شیلادزی دستگیر شده و آزادی شماری از آنان ماه ها به طول انجامید.

دولت اقلیم کردستان حضور نیروهای پ.ک.ک،، در اقلیم کردستان را عامل اصلی این وقایع اعلام کرده و از پ.ک.ک، درخواست کرده که به منظور توقف حملات ترکیه، نیروهای خود را از خاک اقلیم خارج کند.

در مقابل نیز پ.ک.ک، هدف حضور نظامی ترکیه در اقلیم را نه مقابله با این نیروها و بلکه اشغال اقلیم کردستان می داند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#ترکیە
#پ.ک.ک
#بمباران