سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  شنبه 31 فروردین 1398  ::  20:08   

کردپرس گزارش می دهد؛

بی مهری مسکن مهر در آذربایجان غربی چه زمانی به پایان می رسد؟

سرویس آذربایجان غربی- متولیان طرح مسکن مهر در آذربایجان غربی اعلام کرده بودند تمامی متقاضیان طرح مسکن مهر تا پایان سال ۹۷ تعیین تکلیف می‌شوند، اما این وعده هنوز محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، مرداد سال گذشته مقرر شد پرونده مسکن مهر آذربایجان غربی با ۹۵ درصد پیشرفت اجرایی تا پایان همان سال در این استان بسته ‌شود، اما این اتفاق در آذربایجان غربی رخ نداد، چرا که پیشرفت فیزیکی مساکن مهر در شهرهای مهاباد، ارومیه و سردشت نسبت به میانگین استانی از پیشرفت کمتری برخوردار بودند.

پروژه ایی که با هدف خانه دار شدن قشر ضعیف آغاز به کار کرد اما عدم موفقیت اجرایی این طرح باعث شد تا  قیمت هر واحد از این مساکن تا پایان کار چندین برابر قیمت اولیه تمام شود.

پروژه‌ مسکن مهر در استان آذربایجان غربی شامل واحدهای مسکونی 99 ساله تعاونی ساز و واحدهای خود مالک و گروهی بدون مشکل و دارای متقاضی 45 هزار و 382 واحد است.

سال گذشته مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی اعلام کرد؛ پیش بینی می‌شود 4 هزار واحد باقی مانده مسکن مهر استان با همکاری شرکت‌های خدمات رسان در تأمین زیرساخت‌ها و حمایت بانک‌های عامل در پرداخت به موقع تسهیلات و همت شرکت‌های تعاونی مسکن مهر تا پایان سال 97 افتتاح شود.

پرونده مسکن مهر در آذربایجان غربی همچنان باز است

سال 97 به پایان رسید و مسکن مهر همچنان در انتظار وعده ساخت و زمانی برای تکمیل شدن هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی دی ماه سال گذشته اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی مساکن مهر در این استان ۹۶.۴ درصد است و پرونده مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و نیز در شهرهای اشنویه، پیرانشهر، میاندوآب، تکاب، سلماس و بوکان بسته شده است.

ابراهیم مبارک قدم افزود: اما پیشرفت فیزیکی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر از جمله مهاباد، ارومیه و سردشت نسبت به میانگین استانی از پیشرفت کمتری برخوردار است.

به گفته مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز واحدهای باقی‌مانده مربوط به شهرهای ارومیه، مهاباد و سردشت به دلیل مشکلات وجود معارض و بلند مرتبه‌سازی با تأخیر آغاز شدند که وام آنها افزایش یافت و می بایست در ایام دهه فجر سال 97  افتتاح و به متقاضیان تحویل داده می‌شد.

اما در دهه فجر سال 97 نیز این وعده محقق نشد و تاکنون پرونده مساکن مهر در این سه شهر به طور کامل بسته نشده است.

در طرح مسکن مهر، علاوه بر ارومیه و سردشت، تنها در مهاباد که یکی از شهرهای استان با پیشرفت فیزیکی پایین تر از میانگین استانی است، ساخت یک هزار و 811 واحد باقی مانده است.

هر چند مسئولان آذربایجان غربی بارها از ساخت و تکمیل مسکن های باقی مانده طرح مسکن مهر در این سه شهر استان خبر دادند، اما مشخص نکردند که این تعداد واحد را چگونه و با کدامین اعتبار می خواستند تا پایان سال 97 به پایان به رسانند.

ثبت نام طرح مسکن مهر در مهاباد، سه برابر ظرفیت/ اعتبار به پروژه های بالای 90 درصد تعلق نمی گیرد

پروژه مسکن مهر در مهاباد 6 هزار و 611 واحد در قالب مساکن تعاونی، خودمالکی و گروهی ساخته شده که تاکنون چهار هزار و 800 واحد آن به بهره برداری رسیده است.

افزایش تعداد واحدهای مسکن مهر مهاباد نسبت به ظرفیت تعیین شده از عمده ترین مشکلات این طرح است به نحوی که  ثبت نام طرح مسکن مهر در مهاباد سه برابر ظرفیت انجام گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی آبان 97 در سومین جلسه ستاد مسکن شهرستان مهاباد با انتقاد از افزایش تعداد واحدها نسبت به ظرفیت تعیین شده در مساکن مهر مهاباد تاکید کرد: دولت در قبال یک هزار و 800 واحد مسکن مهر مهاباد متعهد به پرداخت یارانه است درحالیکه بیش از 5 هزارو 200 واحد مسکن مهر ساخته شده است. این مورد باعث شکل گیری مشکلات پیش آمده برای مساکن مهر مهاباد شده است. همچنین بدلیل نبود نقدینگی تخصیص اعتبار به پروژه های بالای 90 درصد نیز در این استان قطع شده است.

جلال محمودزاده نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات مشترک تعاونی ها و ساکنین این واحدها را عدم ارائه خدمات شرکتهای خدمات رسان دانست و افزود: تسریع در تکمیل پروژه مسکن مهر در مهاباد ضروری است زیرا مالکان واحدهای مسکن مهر مهاباد از اقشار ضعیف جامعه هستند و تأخیر بیشتر در تحویل این مساکن بر میزان مشکلات آن ها می افزاید.

در حال حاضر یک هزار و 811 واحد از مساکن مهر در مهاباد هنوز تکمیل نشده است. پروژه ایی که به گفته استاندار آذربایجان غربی143 میلیارد تومان تسهیلات مصوب طرح مسکن مهر در شهرستان مهاباد است و 101 میلیارد تومان از این رقم تا کنون پرداخت شده است.

مالکان مسکن مهر در ارومیه، مهاباد و سردشت همچنان منتظرند تا شاید در دهه فجر سال آینده صاحبخانه شود و مهر این طرح، گرمی بخش خانه هایشان شود.