سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  17:31   

تجلیل از یک عمر فعالیت‌ پژوهشی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نخست وزیر اقلیم کردستان از مولف کتاب حرکت تاریخی کُرد به خراسان، تجلیل کرد.
 

به گزارش کردپرس، از سوی نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، به پاس یک عمر فعالیت پژوهشی و تاریخی، از استاد "کلیم‌ الله توحدی" نویسنده ایرانی و کُرد خراسان شمالی در اربیل تجلیل به عمل آمد.

مراسم تجلیل از استاد کلیم‌ الله توحدی امروز دوشنبه 2 اردیبهشت ماه 1398 در اربیل مرکز اقلیم کردستان با حضور جمع کثیری از نویسندگان و ادیبان و مقامات دولتی و حزبی اقلیم کردستان  از سوی آکادمی کردی، برگزار شد.

نچیروان بارزانی در این مراسم ضمن تقدیر از اقدام آکادمی کردی به برگزاری مراسم تجلیل از استاد توحدی، اعلام کرد که فعالیت های فرهنگی و هنری استاد توحدی مایه مباهات و افتخار است و گفت: این فعالیت ها در راستای ساختن آینده ای بهتر برای کردها است و تاریخ کردستان از شخصیت هایی چون استاد کلیم‌ الله توحدی به نیکی و با افتخار یاد خواهد کرد.

نخست وزیر اقلیم کردستان تاکید کرد: اربیل و اقلیم کردستان به این سفر  و  دیدار استاد توحدی افتخار می کنند و در این جا اعلام می کنم تمامی آثار استاد توحدی کە تاکنون چاپ نشدە را چاپ خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که استاد توحدی مولف کتاب ‌های "حرکت تاریخی کُرد به خراسان" و "کلیدر در اسناد و واقعیات" از جمله پژوهشگران برجسته کُرد کرمانج در خراسان شمالی طی چند دهه اخیر به شمار می‌رود.

کلیم الله توحّدی فرزند شیخ اسدالله توحّدی روحانی معروف ایل مرزنشین کرمانج سیوکانلو در دی ماه ۱۳۲۰ هجری شمسی در روستای اوغاز تازه است.

مهم ‌ترین اثر توحّدی که باعث شد مورد توجه قرار گیرد، کتاب ۸ جلدی "حرکت تاریخی کُرد به خراسان" است.

تصحیح دیوان جعفرقلی از شاعران نامی کرد و از کرمانج ‌های قوچان با نام دیوان عرفانی "جعفر قلی رنگلی ملک شعرای کرمانج" از دیگر کارهای او می باشد.

"اسفراین دیروز و امروز" کتابی در مورد معرفی شهرستان اسفراین و سیر تاریخی آن، دیگر اثر اوست که در این کتاب به جغرافیای اسفراین نیز پرداخته شده است.

"ترانه‌های کرمانجی" با ترجمه فارسی و درخت چهل دستان افسانه‌های کردی خراسان با ترجمه فارسی و کتاب "نادر صاحبقران" در مورد زندگی نادر شاه افشار عنوان سه کتاب دیگری از توحدی است.