سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398  ::  16:36   

تا پایان اردیبهشت 4 سد آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه می ریزند

سرویس آذربایجان غربی- مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: رهاسازی آب 4 سد استان که از اول ‌فروردین دریچه آن‌ها باز شده است، تا پایان اردیبهشت 98 به سمت دریاچه ارومیه به طور مداوم ادامه دارد.

فرهاد سرخوش در گفت‌‌وگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: حجم آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال تا کنون به صورت مستمر افزایش داشته است و با توجه به بارش‌هایی که صورت گرفته هر روز 2 سانتیمتر تراز  آب این دریاچه افزایش می‌یابد که این عامل نقش مهمی در احیای آن دارد.

وی افزود: روزانه به طور متوسط 50 الی 60 میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده و سبب افزایش آن می‌شود.

سرخوش گفت: البته آب تمامی بارش‌هایی که در سطح استان و حوضه آب ریز دریاچه ارومیه صورت می‌گیرد، وارد دریاچه ارومیه نمی‌شود و فقط قسمتی از این آب‌ها وارد آن می‌شوند.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی تصریح کرد: رهاسازی آب سدها به دریاچه این شهر به طور مداوم ادامه دارد و آب 4 سد که از اول‌فروردین دریچه آن‌ها باز شده است تا پایان اردیبهشت 98 همچنان دریاچه ارومیه را سیراب می‌کنند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه هزار و 271 سانتی متر است که نسبت به سال گذشته با افزایش 75 سانتی متری همراه بوده و وسعت آن نیز 2 هزار و 978 کیلومتر است که نسب به مشابه سال قبل 690 کیلومتر افزایش یافته است    .

یادآوری می شود؛ بارندگی‌های  سال آبی جاری موجب شده است حجم آب موجود دریاچه ارومیه به 4.1 میلیارد مترمکعب برسد، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دو میلیارد مترمکعب و در مقایسه با ابتدای سال آبی جاری حدود سه میلیارد مترمکعب افزایش پیدا کرده است.