سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398  ::  18:15   

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام تأکید کرد؛

تحکیم وحدت و همزیستی اقوام در جشنواره «ایل بانگ» عشایر ایران

سرویس ایلام - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در آیین افتتاح نخستین جشنواره ملی فرهنگی و هنری اقوام و عشایر ایران در روستای چشمه شیرین شهرستان بدره گفت: در جشنواره «ایل بانگ» عشایر ایران در پی تحکیم وحدت و همزیستی اقوام کشور عزیزمان هستیم.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، نوای ایل‌بانگ صبح امروز در شهرستان خوش آب و هوای بدره با حضور مسئولین و هنرمندان 15 استان کشور به هوا خاست و با استقبال خوب مردم در نیم‌روز اول مواجه شد.

عمران خودآموز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در آیین افتتاحیه این جشنواره متفاوت گفت: به دنبال تعامل فرهنگی در بین اقوام مختلف ایرانی در راستای تحکیم وحدت و همزیستی اقوام است در برگزاری جشنواره به‌وضوح مشاهده خواهد شد.

وی، بابیان اینکه هنرمندان حاضر در این جشنواره طی این دو روز به اجرای موسیقی آیینی، موسیقی جنبی و شعرخوانی خواهند پرداخت و همچنین اجرای بازی‌های بومی و محلی، ورزش‌های بومی و محلی، برپایی نمایشگاه عکس از اقوام ایران و پخت غذاهای محلی، نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات محلی نیز از برنامه‌های جنبی این جشنواره خواهد بود .

او گفت: جشنواره ملی «ایل بانگ» به دنبال همگرایی و هم‌افزایی ظرفیت‌های فرهنگی و حفظ و استحکام بافت فرهنگی، زبانی و قومی ایران اسلامی و استان سرافراز ایلام است.

وی با تأکید بر ضرورت صیانت، حفاظت و معرفی میراث‌های فرهنگی هنری ماندگار و کهن اقوام و عشایر ایران، ابراز کرد: ایجاد همدلی و وحدت از کارکردهای غیرمستقیم این جشنواره است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: ایجاد همدلی و وحدت و ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه و ارتقاء سطح بینش فرهنگی و اجتماعی در جامعه و بهره‌گیری از ابزار و راهکارهای فرهنگی هنری اقوام و عشایر از دیگر اهداف این جشنواره است.

خودآموز، یادآور شد: در جشنواره ایل بانگ به دنبال این هستیم که علاوه بر شور و نشاط و ایجاد امید به زندگی، فرهنگ ایرانی اسلامی نیز در بطن جوامع بومی و عشایری، اشاعه بیشتری پیدا کند و برنامه‌ریزی در راستای توانمندسازی روستائیان و عشایر در حوزه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و هنری از مسائل موردتوجه در برگزاری این جشنواره است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت خودجوش مردمی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری در روستاها و مناطق عشایری و بهره‌گیری از ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به‌عنوان یک شبکه و ساختار عظیم در سطح کشور، جهت رشد و توسعه فرهنگی و هنری روستاها و مناطق عشایری از دیگر نکات مثبت این جشنواره محسوب می‌شود

گفتنی است:  نخستین جشنواره ملی عشایر ایران «ایل بانگ»، در رشته‌های مختلف هنری از جمله موسیقی، شعر، صنایع‌دستی، بازی‌های بومی محلی و هنرهای دستی و با حضور 70 هنرمند از 15 استان کشور طی دو روز در روستای چشمه‌شیرین بدره برگزار می‌شود.

برچسب‌ها:
#ایران
#ایلام
#بدره
#مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
#عمران خودآموز
#جشنواره ایل بانگ عشایر
#وحدت اقوام