سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  13:01   

مرکز هماهنگی میان نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان و ارتش عراق تشکیل می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مذاکرات نظامی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق پیشرفت های محسوسی داشته‌ است.
 

به‌ گزارش کردپرس، دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق از پیشرفت گفتگوهای نظامی میان اربیل و دولت مرکزی عراق خبر داد.

جبار یاور در گفتگو با پایگاه‌ خبری باس نیوز، گفت: وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و ارتش عراق بر سر پر کردن خلا امنیتی در مناطق حائل میان این دو نیرو در شمال عراق به‌ توافق دست یافته‌ اند و بر اساس این توافق، قرار است مرکز هماهنگی مشترک میان آن ها تشکیل شود.

یاور افزود: با هدف پر کردن خلا امنیتی ایجاد شده‌ در منطقه‌ حائل در محورهای شمال عراق، دولت بغداد دستور داد کمیته‌ ای در وزارت دفاع تشکیل شود. ماموریت این کمیته،‌ هماهنگی با وزارت پیشمرگ و تدوین برنامه‌ ای در راستای تامین امنیت مناطق حائل میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق از خانقین تا ربیعه‌ می باشد و پس از بررسی موضوع، تصمیم به‌ تشکیل 5 کمیته‌ مشترک گرفته‌ شد و ماموریت اصلی این کمیته‌ ها بررسی میدانی مناطق با هدف تعیین وضعیت امنیتی و یافتن راه‌ حل برای مشکلات امنیتی است.

 این مقام عالی رتبه‌ نظامی اقلیم کردستان در خصوص نتایج کار کمیته‌ های مشترک میان اربیل و بغداد، گفت: پس از بررسی وضعیت میدانی مناطق تعیین شده‌ از سوی کمیته‌های مشترک و تشریح وضعیت و تعیین خلاهای امنیتی، قرار بر این شد در آینده‌ نزدیک مرکز هماهنگی مشترک با هدف انجام عملیات های مشترک و پر کردن خلا امنیتی تشکیل گردد.

علیرغم اعلام رسمی پایان داعش در عراق طی ماه‌ های اخیر؛ از سوی مقامات عراقی و اقلیم کردستان در خصوص افزایش تحرکات اعضای مسلح این گروه‌ در برخی مناطق به‌ ویژه‌ مناطق شمالی مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی، موسوم به‌ مناطق مورد مناقشه،‌ هشدار داده‌ شده‌ است.

پس از روی کار آمدن دولت جدید در بغداد به‌ ریاست عادل عبدالمهدی و فروکش کردن تنش های سیاسی و نظامی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی، گفتگوهای میان هیئت های نظامی طرفین در راستای حل و فصل مشکلات و عادی سازی روابط آغاز شد.

اقلیم کردستان بارها درخواست بازگشت نیروهای پیشمرگ به‌ مناطق مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی عراق را در مذاکرات، اظهارات و بیانیه‌ های رسمی مطرح و ارتش و نیروهای نظامی و امنیتی عراقی را در تامین امنیت این مناطق ناتوان توصیف کرده‌ است.

تاکنون دولت مرکزی عراق پاسخ مثبتی به‌ درخواست بازگشت نیروهای پیشمرگ به‌ مناطق مورد مناقشه‌ نداده‌ است و تاکید نموده‌ در گفتگوهای نظامی با اقلیم کردستان بر سر انجام هماهنگی و عملیات های مشترک به‌ منظور تامین امنیت برخی مناطق تعیین شده‌ متمرکز بوده‌  و مذاکره‌ ای برای بازگشت پیشمرگ به‌ مناطق مورد مناقشه‌ انجام نشده‌ است.

امنیت کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه‌ شمال عراق پیش از حمله داعش در سال 2014 به صورت مشترک از سوی ارتش عراق، نیروی پیشمرگ و با حضور نیروهای آمریکایی تأمین می شد.

با ورود داعش به‌ عراق در سال 2014 و عقب نشینی ارتش از کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه،‌ کلیه‌ مناطق طی جنگ با این گروه‌ به‌ کنترل کامل نیروی پیشمرگ درآمد و این نیرو پس از پایان جنگ، بر جلوگیری از بازگشت نیروهای عراقی به‌ مناطق مذکور تاکید کرد.

نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در جریان جابجایی نیرو از سوی ارتش و دیگر نیروهای نظامی عراق به‌ سمت شمال این کشور در 16 اکتبر 2017 و روزهای بعد از آن، از کرکوک و کلیه‌ مناطق مورد مناقشه‌ عقب نشینی کردند.

پیش تر نیز سرلشکر قهرمان شیخ کمال جانشین ستاد نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان از تشکیل پنج کمیته میان وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و وزارت دفاع عراق و در راستای عادی سازی اوضاع مناطق مورد مناقشه خبر داده بود.

در مقابل و در واکنش به‌ اظهارات مقامات سیاسی و نظامی اقلیم کردستان مبنی بر گفتگوی اربیل و بغداد برای بازگشت نیروی پیشمرگ به‌ مناطق مورد مناقشه‌،  یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق، ضمن تاکید بر روابطه عمیق و حسنه میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق، تصریح کرد گفتگوهای انجام شده‌ برای بازگشت نیروهای پیشمرگ به مناطق مورد مناقشه نیست و هیچ تصمیمی هم در این باره‌ اتخاذ نشده است و آن چه در جریان است تلاش برای ایجاد هماهنگی بیشتر و انجام عملیات های مشترک در مناطقی است که خلا امنیتی وجود دارد.

برچسب‌ها:
#نیروی پیشمرگ
#ارتش عراق
#اقلیم کردستان
#کرکوک
#جبار یاور