سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  13:29   

نماینده فراکسیون پارلمانی سائرون عنوان کرد؛

زیان 5 میلیارد دلاری عراق در سال به دلیل سوزاندن گاز همراه نفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان پارلمان عراق تاکید کرد که کشورش هر سال از سوزاندن گاز همراه در جریان عملیات استخراج نفت، میلیاردها دلار ضرر می کند.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، صادق السلیطی، نماینده فراکسیون سائرون در پارلمان عراق پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که قصد دارد در پارلمان پرسش های مهمی از وزارت نفت این کشور در رابطه با هدر دادن اموال عمومی و ثروت ملی بپرسد.

السلیطی در بیانیه خود در این باره تاکید کرد که وزارت نفت عراق در حال حاضر سالانه به ارزش پنج میلیارد دلار گاز همراه را در جریان عملیات استخراج نفت می سوزاند و نزدیک به دو میلیارد دلار دیگر نیز سوخت مایع را به دلیل کمبود گاز هدر می دهد.

این نماینده پارلمان عراق برخی پرسش های خود از وزارت نفت این کشور را مربوط به طرح های وزارتخانه برای توسعه بخش گاز و بازه زمانی انجام این کار، دلیل عدم دستیابی به هر گونه پیشرفت محسوسی در این بخش پس از گذشت یک دهه از آغاز اعطای مجوز انجام عملیات و عدم تحقق هر گونه دستاورد کیفی در زمینه گاز همراه عنوان کرد.

در بیانیه السلیطی در این باره آمده است: وزارت نفت چه زمانی از سوزاندن گاز همراه به ارزش میلیاردها دلار دست می کشد در حالی که همچنان گاز و سوخت مورد نیاز نیروگاه های برق را با هزینه گزاف وارد می کنیم، این مسئله به خزانه کشور فشار آورده و استفاده از سوخت جایگزین گاز با هزینه بیشتر و کارایی کمتر نیز تولید نیروگاه های برق را کاهش داده است.

این نماینده فراکسیون سائرون وابسته به جریان صدر به رهبری مقتدی صدر در پایان نیز خاطر نشان ساخت که وزارت نفت عراق باید بازه رمانی مشخصی برای انجام طرح های خود اعلام کند و برای اجرا و پیگیری آنها نیز متعهد شود.

این در حالی است که جبار اللعیبی، وزیر پیشین نفت عراق در اواسط سال 2017 گفته بود که کشورش پیش از پایان سال جاری میلادی، به طور کامل از سوزاندن گاز همراه در جریان عملیات استخراج نفت دست می کشد.

برچسب‌ها:
#عراق
#وزارت نفت
#گاز همراه