سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  18:43   

عزم نچیروان بارزانی برای مشارکت دادن همه احزاب در نهاد ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- منابع نزدیک به نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و نامزد تصدی منصب ریاست اقلیم، از عزم وی برای مشارکت دادن همه احزاب اقلیم، در این نهاد خبر می دهند.

به گزارش کردپرس، با وجود اینکه انتخابات پارلمان کردستان حدود 7 ماه پیش برگزار شده؛ هنوز علیرغم مذاکرات انجام گرفته میان احزاب اقلیم، دولت جدید تشکیل نشده و دیوان ریاست اقلیم نیز فعالیت خود را از سر نگرفته است.

حزب دمکرات(پارتی) به عنوان برنده اصلی انتخابات مناصب ریاست و نخست وزیری اقلیم را در اختیار گرفته و نیچروان بارزانی و مسرور بارزانی را برای تصدی این منصب نیز کاندید کرده است.

پارتی پیشتر با جنبش تغییر(گوران) بر سر تصدی منصب معاونت ریاست اقلیم، توسط گوران به توافق رسید؛ اما اتحادیه میهنی (یکیتی) بر تصدی این منصب پافشاری و پیشنهاد کرد که یک پست معاونت دوم برای منصب ریاست اقلیم تعیین شود و یکیتی آن را در دست بگیرد که این پیشنهاد نیز مخالفت شدید گوران را در پی داشت و این اختلاف موجب توقف گفتگوهای تشکیل دولت اقلیم کردستان شده و هر یک از یکیتی و گوران طرف مقابل را مسئول تعویق تشکیل کابینه جدید دولت معرفی می کند.

در حالی که گوران و یکیتی بر سر تصدی معاونت ریاست اقلیم دچار کشمکش و اختلاف هستند، عبدالسلام برواری نماینده پیشین حزب دمکرات در پارلمان کردستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، گفت که بارزانی اقدامات خود برای تشکیل دیوان ریاست و گزینش افراد برای تصدی مناصب این نهاد را آغاز کرده و در صدد است که همه احزاب اقلیم را در این نهاد مشارکت داده و در عین حال از افراد متخصص، تکنوکرات و توانا و به دور از گرایشات حزبی برای اداره این نهاد بهره بگیرد.

وی افزود که پیشتر نیز با وجود اینکه دیوان ریاست اقلیم، برای سه دوره پیاپی از سال 2005 در اختیار مسعود بارزانی رهبر پارتی بوده، اما معاونت این منصب و دیگر پست های این دیوان در اختیار افرادی از دیگر حزب ها بوده و لازم است که این رویه در دیگر نهادها و وزارت خانه های اقلیم نیز در پیش گرفته شود.

همچنین منبعی دیگر از هیئت وزیران اقلیم کردستان که نخواسته نامش فاش شود، به روداو گفته که بارزانی قصد دارد به جز دیوان رسمی نهاد ریاست اقلیم، دفتری ویژه نیز برای خود به عنوان رئیس جدید اقلیم، تأسیس کرده و در این دفتر و دیوان ریاست نیز از افراد توانا و نیز همه احزاب استفاده می کند و پس آغاز  اقدامات عملی برای تشکیل دولت ترکیب تیم دیوان ریاست نیز مشخص خواهد شد.

روداو همچنین گزارش داده که بارزانی قصد دارد به منظور ایجاد یکپارچگی اداری در اقلیم،دفتر دیوان ریاست اقلیم را در سلیمانیه نیز تأسیس کند.

این در حالی است که منصب ریاست اقلیم بنا به مصوبه پارلمان کردستان و پس از کناره گیری مسعود بارزانی غیر فعال شده و از سرگیری دوباره فعالیت آن مستلزم توافق احزاب و تصویب در پارلمان است.