سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  19:40   

وزیر نفت عراق:

اربیل تاکنون میزان نفت تعیین شده در بودجه فدرال را تحویل بغداد نداده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر نفت عراق تاکید کرد که دولت اقلیم کردستان تاکنون میزان نفت تعیین شده در قانون بودجه فدرال در مقابل دریافت سهم خود از بودجه را تحویل دولت مرکزی نداده است.

به گزارش کردپرس به نقل از شفق نیوز، ثامر الغضبان، وزیر نفت و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) در یک کنفرانس خبری مشترک با لؤی الخطیب، وزیر برق این کشور در شهر بغداد اعلام کرد که دولت اقلیم کردستان تاکنون به آن چه در قانون بودجه فدرال برای سال مالی 2019 آمده مبنی بر تحویل 250 هزار بشکه نفت خود در روز به شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق (سومو) عمل نکرده است.

الغضبان در این باره اظهار داشت: بر اساس قانون بودجه فدرال سال 2019، دولت اقلیم کردستان باید روزانه 250 هزار بشکه نفت استخراج شده در اقلیم را تحویل شرکت ملی سومو بدهد تا این شرکت آن را به فروش برساند و مبلغ به دست آمده را به خزانه دولت فدرال واریز کند با این حال تاکنون چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.

وزیر نفت عراق همچنین تصریح کرد: ما در تماس مداوم با اقلیم کردستان هستیم و گفت و گوهایی برای اجرای قانون بودجه فدرال در جریان است، برای اتخاذ اقدامات مناسب و اجرای مفاد این قانون نیز به زودی با اقلیم ارتباط برقرار می کنیم.

الغضبان در این باره افزود: دولت فدرال عراق به مفاد قانون بودجه سال جاری پایبند است، چیزی وجود ندارد که در رابطه با آن با اقلیم کردستان مذاکره کنیم بلکه تنها به این قانون و مفاد آن پایبند خواهیم بود.

این در حالی است که مجلس نمایندگان عراق پس از کش و قوس های فراوان، در نهایت قانون بودجه فدرال این کشور برای سال مالی 2019 را سه ماه پیش به تصویب رساند و بر اساس بند نخست ماده دهم آن نیز دولت اقلیم کردستان باید روزانه 250 هزار بشکه نفت خام استخراج شده از میادین اقلیم را به شرکت دولتی سومو تحویل دهد تا مبلغ فروش آن به خزانه دولت فدرال واریز شود.

در بندهای دوم و سوم ماده مذکور نیز تاکید شده که درصدی از سهم نیروهای فدرال عراق از بودجه سال جاری میلادی به نیروهای پیشمرگ به عنوان بخشی از سامانه امنیتی این کشور اختصاص می یابد و در صورت خودداری اربیل از واریز درآمدهای فدرال خود به خزانه دولت مرکزی و عدم تحویل 250 هزار بشکه نفت در روز به شرکت سومو نیز وزارت دارایی در بغداد به تامین هزینه های اقلیم کردستان از بودجه فدرال پایبند نمی ماند با این حال این مسئله شامل حقوق نیروهای پیشمرگ و کارمندان اقلیم نمی شود جایی که مبلغ آن همچنان پرداخت خواهد شد.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#بودجه فدرال
#تحویل نفت
#الغضبان