سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  20:05   

صلاح الدین دمیرتاش در دومین روز از دادگاه خود:

دادستانی که کیفرخواست مرا تنظیم کرده است به اتهام عضویت در جماعت گولن زندانی شده است/ من تروریست نستیم

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در دومین روز از جلسه رسیدگی به پرونده خود در دادگاه زندان سینجان آنکارا در دفاعیه خود با تأکید بر این که دادستانی که کیفرخواست وی را تنظیم کرده است به اتهام عضویت در جماعت گولن زندانی شده است گفت: من تروریست نستیم.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در دومین روز از جلسه رسیدگی به پرونده خود در دادگاه زندان سینجان آنکارا در دفاعیه خود که از طریق ویدئو کنفرانس از زندان ادیرنه صورت می داد گفت: در سال های 2010 – 2011 میلادی تعداد زیادی از اعضای حزب با همکاری جماعت گولن – حزب عدالت و توسعه (AKP) دستگیر و زندانی شدند. ما به دلیل حمایت هایی که از آنان صورت دادیم از سوی دادستان های وابسته به جماعت گولن تحت پیگرد قضایی قرار گرفتیم و 9 سال بعد با همان پرونده هایی که دادستان های وابسته به جماعت گولن تشکیل داده بودند ما نیز زندانی و محاکمه شدیم. هر چقدر اعضای جماعت گولنی که در داخل دولت نفوذ کرده بودند به ما حمله می کردند AKP آنان را تشویق می کرد. زیرا ما علیه AKP یک اپوزیسیون بسیار تاثیر گذار بودیم. 10 سال است که پشت پرده تمام حملات و فشارهایی که علیه ما صورت می گیرد AKP حضور دارد. مرا به دلیل گفتن "آقا" به عبدالله اوجالان و تأکید بر این که باید با اوجالان گفتگو کرد مجازات می کند اما نیروهای گارد ساحلی ترکیه 23 بار اعضای حزب مرا به جزیره امرالی بردند. در هشت بار این سفر بنده شخصاً حضور داشتم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: بارها برای دیدار با اعضای بلند پایه شورای رهبری PKK به قندیل رفتیم و تمامی این سفرها به اطلاع، تأیید و حمایت حکومت صورت گرفت. زمانی که از راه زمینی به قندیل می رفتیم تا مرزهای عراق نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور ترکیه ما را همراهی می کردند. در بازگشت نیز با اعضای حکومت دیدار می کردیم. اکنون نیز به دلیل این که به انسان هایی که در سال 2010 و 2011 میلادی بارها در خصوص مذاکره با عبدالله اوجالان تأکید کرده بودم یک بار دیگر عنوان کردم که با اوجالان دیدار کنید محاکمه می شوم. عدم اعتقاد به اصول این است. در زمان روند مذاکرات صلح زمانی که بسیاری از نمایندگان ملت و بروکرات ها در تخت خواب های گرم خود خوابیده بودند ما هزاران کیلومتر راه را طی می کردیم. جانمان را کف دستمان گرفته بودیم و اکنون به این خاطر ما را محاکمه می کنند. پیش از این نیز تأکید کرده ام اگر این مذاکرات به صلح می انجامید من اکنون در سالن محاکمه نبودم. ولی چون این مذاکرات صلح بر هم خورد با عنوان تروریست زندانی شدیم.

دمیرتاش در پایان دفاعیه خود تأکید کرد: ما تروریست نیستیم و مطمئن هستم هر کسی که وجدان دارد این را به خوبی می تواند ادارک کند. ما برای حل و فصل مشکلات از راهی که به آن باور داشتیم و برایمان بیش از هر راه دیگری منطقی و مقبول بود تلاش کردیم. این در حالی است که شما (هیئت دادگاه) به این تلاش نام فعالیت های تروریستی می گذارید و این گونه ارزیابی می کنید. دادستانی که کیفرخواست مرا نوشته است به اتهام عضویت در جماعت گولن اخراج و زندانی شده است.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات ریاست جمهوری
#صلاح الدین دمیرتاش
#حزب دموکراتیک خلقها