انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  22:55   

وزیر نفت عراق: عدم تمدید معافیت نفتی ایران، ارتباطی به عراق ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر نفت عراق تاکید کرد که تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در عدم تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران، به کشورش مربوط نمی شود.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، ثامر الغضبان، وزیر نفت و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) خاطر نشان ساخت که تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران از تحریم های غیر قانونی واشنگتن علیه تهران، هیچ گونه ارتباطی به کشورش ندارد.

الغضبان در در یک کنفرانس خبری مشترک با فاتح بیرول، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی در شهر بغداد، پایتخت عراق اظهار داشت: آمریکا مجوز داده شده به هشت کشور خریدار نفت خام ایران را لغو کرد در حالی که عراق نفت خام از ایران وارد نمی کند بلکه آن را به کشورهای دیگر صادر می کند و به همین دلیل این مسئله ارتباطی به عراق ندارد.

وزیر نفت عراق همچنین تصریح کرد: اعضای اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) تمایل دارند که نفت خام مورد نیاز کشورهای مصرف کننده را تامین کنند و این که بازار نیز از ثبات برخوردار باشد به گونه ای که قیمت نفت منصفانه باشد.

الغضبان در این باره افزود: عراق به شدت به توافق اعضای سازمان اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده غیر عضو در سازمان در رابطه با کاهش تولید نفت پایبند است.

این در حالی است که کاخ سفید دوشنبه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و محروم ساختن تهران از منبع اصلی درآمد خود، تصمیم گرفته معافیت های اعمال شده برای کشورهای چین، ژاپن، هند، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان جهت خرید نفت از ایران را تمدید نکند و در نتیجه اول مه آینده (11 اردیبهشت جاری) آخرین روز اجرای معافیت های مذکور باشد.

کاخ سفید در بیانیه خود ضمن اعلام این که آمریکا، عربستان سعودی و امارات توافق کردند برای تامین نفت مورد نیاز در بازارهای جهانی پس از توقف صادرات ایران اقدام کنند، خاطر نشان ساخت که دولت ترامپ و هم پیمانان آن همچنان نهایت تلاش خود را برای اعمال بیشترین فشار اقتصادی بر تهران انجام خواهند داد.