سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  14:21   

گزارش کردپرس؛

از زندگی در غربت تهران تا کارآفرینی در دهلران/سختی ها و ایده هایی که یک زندگی را تغییر داده است

سرویس ایلام - می گوید از آغازین روزهای زندگی و از سپیده دمانی که طعم زندگی را چشیده است در کنار آن طعم فقر و سختی را نیز چشیده و به خوبی به یاد دارد، به همین خاطر عمده جوانی هایش را در غربت و در به دری گذرانده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، عباس در سال 1369 و زمانی که شعله های جنگ هشت ساله به تازه گی در محل زادگاهش در شهر مرزی دهلران استان ایلام که مستقیم درگیر جنگی طولانی بود فروکش کرده بود در خانواده ای ضعیف و محروم پای به عرصه زندگی گذاشت.

 درس و تحصیل را با مشقت فراوان تا دوّم دبیرستان گذراند، مشکلات مالی ناشی از هزینه های زندگی ازجمله پوشاک، تغذیه، تحصیل فرزندان و همچنین ناتوانی پدر و مادر باعث شد که عباس به کارگری مشغول شود ، تا اینکه به خدمت سربازی اعزام شد.

پس از پایان سربازی، شرایط سخت زندگی خانوادگی و از لحاظ دیگر نبود شغل و درآمد کافی برای خود و خانواده اش باعث شد که از زادگاه خود در شهرستان دهلران مهاجرت و برای یافتن یک شغل مناسب و یک درآمد حداقلی راهی تهران شود.

تصمیمی سخت و ناگزیر به نام مهاجرت از دهلران به تهران

عباس در این باره می گوید: من سالها بود که با زندگی در زادگاهم در شهر مرزی دهلران خو گرفته بودم و حتی شرایط جنگی و مشکلات بعد از سالهای جنگ در این شهر نیز از عشقم به زادگاهم نکاسته بود بنابر این مهاجرت از دهلران به تهران بخاطر شرایط زندگی و معیشتی یک تصمیم سخت و دشوار بود که تلخی های آنرا به جان خریدم. 

وی مدتها پس از رفتن به تهران از طریق کارگری روزمزد با درآمد کم گذران زندگی کرده تا اینکه در یک مغازه پرده سرا بعنوان شاگرد مشغول به کار شد.

 به دلیل علاقه، پشتکار و به منظور درآمد بهتر، پس از یکسال در همان کارگاه محل فعالیت خود اندکی مستقل شده و نصاب پرده شد و تجربیات زیادی را در این زمینه کسب کرد.

 وی در مدّت 8 سال کار و فعالیت در غربت و عمدتاً در زمینه نصب پرده، ضمن فراگیری کار نصب، طراحی ، دوخت ، همچنین اصول بازاریابی را فراگرفت و با کسب درآمد بیشتر یاریگر خانواده شش نفره خود شد.

دوری از خانواده و هزینه های زیاد زندگی در غربت

وی ادامه داد: اشتغال من در تهران اگرچه که باعث شده بود یک مهارت مورد نیاز و ضروری را کسب کنم و درآمدهایی هم داشته باشم اما یک مشکلات عمده هم برای من به همراه داشت که دوری از خانواده و  نیز مخارج زیاد زندگی در تهران از جمله آنها بود که همین موارد تصمیم وی برای بازگشت به دهلران را قطعی کرده بود و به این صورت بعد از سالها بار دیگر به زادگاه خود برگشت.

به لحاظ دیگر،پس از بازگشت به دهلران از آنجایی که خانواده وی نیازمند و تحت حمایت کمیته امداد شهرستان دهلران بود منبع تامین هزینه های زندگی خانواده اش و راه امرار معاش آنها مستمری کمیته امداد و کمک های هر از  گاه بستگان و همسایگان  بوده است .

 وی که  پس از گذراندن خدمت سربازی مهارت و البته تجربیات لازم را در زمینه  طراحی،  دوخت و نصب پرده در تهران کسب کرده بود برای رونق گرفتن کسب و کار خود به کمیته امداد شهرستان دهلران مراجعه کرده و درخواست راه اندازی شغل پرده سرا با استفاده از تسهیلات این نهاد کرد.

دریافت تسهیلات اشتغال زایی و بکار گیری 6 نفر نیروی کار

از آنجایی که یکی از سیاستهای اصلی و برنامه های کمیته امداد ایجاد اشتغال و توانمندسازی خانواده های نیازمند است این درخواست وی مورد استقبال مسئولان اشتغال کمیته امداد دهلران قرار گرفت و زمینه پرداخت تسهیلات شغلی به این کارآفرین را فراهم کردند.

 این نهاد با اطلاع از وضعیت زندگی خانواده و با توجه به عزم جدی وی برای ورود به عرصه اشتغال، علاوه بر کمکهای مشاوره ای، میلغ 30 میلیون تومان تسهیلات اشتغال  به وی پرداخت کردند.

وی پس از دریافت این تسهیلات طرح دوخت، طراحی و نصب پرده را در دهلران راه اندازی می نماید که بخاطر مهارت در کار، متنوع بودن طرحها،بکارگیری ذوق و هنر و نیز قیمت مناسب، موفقیتهای خوبی در این شهرستان کسب و مشتری های زیادی را برای سفارش کار جذب می کند.

افزایش سفارش کار و زیاد شدن مشتری باعث می شود که وی همکاران بیشتری را استخدام و در این زمینه 6 نفر را بکارگیری می کند.

زندگی در غربت مرا برای کار و تلاش آبدیده کرد

وی پس از حدود یک و نیم سال کار و فعالیت سرمایه طرح اشتغال زایی خود را به حدود سه برابر رسانده و هم اکنون در شهرستان دهلران یکی از کارآفرینان برجسته بوده و  به موفقیت های خود ادامه می دهد.

وی علت موفقیت خود در اجرای این طرح و موفقیت در آن را استفاده از تجربیات گذشته می داند و می گوید: در مدتی که در تهران به کار دوخت و نصب پرده اشتغال داشتم تجربیات زیادی را کسب کردم.

 علاوه بر اینها سختی های زندگی در غربت مرا در کار کردن آبدیده کرده و باعث شد از زمانی که به دهلران برگردم قدر لحظات زندگی و بودن در زادگاه خود را بیشتر بدانم و با پشتکار بیشتری به کار خود ادامه دهم.

پرده دوزی یک هنر و مهارت ظریف است

مهمترین دلیل موفقیت عباس در زندگی و موقعیت شغلی اش به گفته خودش داشتن انگیزه برای کار و تلاش و البته نوعی نبوغ هنری و مهارتی بوده است.

خودش در این باره می گوید: پرده دوزی و امورات مربوط به این شغل یک هنر و مهارت ظریف است که کار در این عرصه و جذب مشتری های بیشتر به مهارت و هنر صاحبان این فن بستگی دارد.پرده دوزی ایده های خلاقانه ای را طلب می کند تا بتوانی از پارچه های بی روح مخملی روی قفسه های پرده سرا بخ فضای خانه روح بخشیده و پنجر های هر خانه ای را با خلاقیت هنری و ذوقی زیبایی بخشید. کاری که عباس به خوبی از عهده ی آن برآمده است.

وی می گوید: البته در کنار داشتن ذوق و سلیقه داشتن سرمایه کافی هم بسیار ضروری است که او البته با کمک کمیته امداد این مشکل را برطرف کرده است.

پرده سرایی که زندگی یک خانواده را تغییر داده است

وی بخاطر تجربیات گرانسنگی که بخاطر سالهای حضورش در تهران به دست آورده است نام مغازه و محل کسب و کارش را پرده سرای تهران گذاشته است، جایی که به گفته خودش توانسته آن را در دهلران به یک برند بسیار شناخته شده تبدیل کند.

کار تخصصی و هنرمندانه در زمینه دوخت و دوز و نصب پرده توانسته است زندگی عباس و خانواده اش را کاملا تغییر دهد. خودش می گوید: از زمانی که به دهلران برگشته ام با راه اندازی این کسب و کار علاوه بر فراهم کردن شغل برای چند نفر و در آینده هم برای افراد دیگر، زندگی خودش را نیز کاملا رونق داده است.

می گوید:بعد از اینکه در این کار فعالیت ام را آغاز کرده ام صاحب خانه و ماشین شده ام،یک مغازه بزرگ و با کلاس که در دهلران یک برند شناخته شده است راه اندازی کرده ام و مهم تر از اینها اینکه یک درآمد خوب و آینده دار هم نصیب مان شده است.

او البته خودش هنوز مجرد است و قصد دارد به زودی تشکیل خانواده داده و علاوه بر خانواده ای که چند سالی است سرپرستی آنها را عهده دار شده سرپرستی یک خانواده جدید را نیز عهده دار شود.

گزارش: حشمت اله کرمی نژاد