سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  20:03   

در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان مطرح شد

ضرورت بهینه سازی هزینه و اقدامات پیشگیری از اعتیاد/ بی توجهی به معتادان بعد از بهبود ضعف اساسی

سرویس کردستان-  استاندار کردستان گفت: با برگزاری جلسه و گذراندن مصوبات در خصوص معتادین راه به جایی نخواهیم برد و امیدی ایجاد نمی شود و معتقدم چنانچه در ماه یک مصوبه داشته باشیم و در سال ۱۲ مصوبه اجرا شود ، انقلابی در مبارزه با مواد مخدر انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری کُرد پرس، بهمن مرادنیا در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان  گفت:  اعتبارات زیادی از بیت المال برای مبارزه و پیشگیری مواد مخدر هزینه می شود، لذا ضرورت دارد کارها و اقدامات به نحوی باشد که نتایج ملموسی در این راه حاصل شود.

وی تاکید کرد: باید اقدامات درمانی و پیشگیرانه به نحوی باشد که معتاد بهبود یافته دوباره به چرخه مصرف مواد مخدر برنگردد.

استاندار کردستان اضافه کرد: تلاش برای ایجاد اشتغال برای فرد بهبود یافته بسیار اهمیت دارد  اما متاسفانە در این راە هزینە های بسیار انجام می شود ولی نتایج کمی حاصل  شده  و انتظار داریم  در برنامه ها ومصوبه ها بازنگری صورت گیرد  و هزینه ها در برنامه ای که نتیجه دار است متمرکز شود.

مرادنیا با بیان اینکە اعتیاد در بطن جامعه وجود دارد و جونان ما را تهدید می کند به انتقاد از رسانه های جمعی پرداخت و اظهار داشت: صداوسیما، مطبوعات و فضای مجازی بسیار اندک به موضوع اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در این حوزه در استان ورود می کنند.

وی با انتقاد از اینکه در استان دستگاه های متولی هنوز به حساسیت موضوع مواد مخدر واقف نیستند ادامه داد: اگر مصوبات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اجرایی می شد روند اعتیاد باید رو به کاهش می رفت.

مرادنیا ادامه داد: واگذاری وام ها  بیشتر باعث افزایش معتادین می شود تا اینکه نقش بازدارندگی داشته باشند.

55 درصد طلاق ها در کشور ناشی از اعتیاد است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان نیز در ادامه این جلسه  اظهار داشت: بی توجهی به معتادین بهبود یافته بعد از ترک  ضعف اصلی در حوزه درمان است در حالی که معتادین بعد از کمپ ها نیاز به مشاوره، خانوده درمانی، تسهیلگری و شغل دارند.

 رحمان حریری با بیان اینکه در سه الی چهار هفته گذشته 180 میلیون تومان در حوزه درمان معتادین هزینه شده است افزود: متاسفانه معتادین متجاهری که از کمپ ها خارج می شوند پذیرش نمی شوند و چون فاقد جا و مکان هستند دوباره به قبرستان تایله برمی گردند.

 وی خاطر نشان کرد: مراقبت بعد از خروج، پذیرش معتادین در اورژانس اجتماعی وبهزیستی، مجوز نظام روانشناسی، استفاده از ظرفیت دانشگاه ها، اردوگاه و درمانگاه سپاه پاسداران، ایجاد شعبه سازمانهای مردم نهاد و رفع مشکل شلتر و شناسایی مکان های  بدون استفاده ادارات از جمله مصوباتی است که باید در خصوص معتادین اجرا شود.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان  آمار فوتی های مواد مخدر در سال 97 رشد 21  الی 23 درصدی داشته، اضافه کرد: در نیمه اول سال 97  رشد فوتی ها بیشتر اما در نیمه  دوم سال  این رشد منفی بوده است.

حریری ادامه داد: در دی و بهمن ماه سال گذشته  به دلیل باز بودن مرکز متکدیان یا گرم خانه معتادین فوتی معتاد وجود نداشت  و به محض بسته شدن مرکز متکدیان جایگزینی برای آن ارایه نشد که شاهد افزایش فوتی معتادین در اسفند ماه بودیم.

وی تاکید کرد:بسته شدن شلتر بانوان و آقایان و مرکز کاهش آسیب علوم پزشکی در زمستان مشکلات زیادی از جمله افزایش سرقت ها و فوتی ها را به دنبال خواهد داشت که باعث ناامن شدن چهره شهر می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان در خصوص راه کارهای پیش رو برای جمع آوری معتادین افزود: مصوب شد بخشی از قبرستان تایله با همکاری اداره اوقاف، سازمان برنامه و بودجه  و سایر ادارات یک مرکز کاهش آسیب و شلتر در منطقه آلوده ساخته شود.

 حریری احداث مرکز کاهش آسیب در تایله، راه اندازی مرکز متکدیان شهرداری و  یا در اختیار گزاشتن مکانی دیگر برای مرکز شلتر را از جمله راهکارهای لازم برای ساماندهی معتادین عنوان کرد.

وی افزود: 11 درصد تولید ناخالص ملی صرف مصرف مواد مخدر خواهد شد و سالانه 3 هزار نفر فوت شده مواد مخدر وجود دارد و همچنین 55 درصد طلاق ها  و 70 درصد از آمار زندانیان نیز ناشی از اعتیاد است.

 شهردار سنندج نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: برای احداث این اتاقک ایزوله به لحاظ ریالی آمادگی داریم اما معتقدیم احداث این مرکز نتیجه معکوس به دنبال دارد و بیشتر باعث تمرکز معتادین خواهد شد.

مدیر کل اوقاف کردستان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه زمین تایله وقفی و نگاه به آن یک نگاه تاریخی است گفت: اگر چنانچه  مرکز معتادین دراین مکان احداث شود از بحث تاریخی و قبرستان بودن خارج شده و به کمپ ترک اعتیاد تبدیل می شود که این موضوع با وجهه  شهر سنندج همخوانی ندارد.

مصطفی نوروزی  خواستار تشکیل یک کمیته برای احداث این مرکز در تایله شد تا تمام جوانب موجود را بررسی و آسیب شناسی کند  و در ادامه گفت: برای ساخت این مرکز یک فضای 600 متری نیاز است و چون تایله مملو از اموات است در جایی که امواتی دفن نشده باشد  موافق احداث این کمپ هستیم و مجوزهای آن را تهیه خواهیم کرد.

رییس حوزه هنری  کردستان نیز در ادامه جلسه  با بیان اینکه ظرفیت ها و استعدادهای زیادی در زمینه فیلم کوتاه در استان وجود دارد اظهارداشت: تا آخر شهریور ماه 10 ال 12 فیلم صد ثانیه ای توسط فیلم سازان مطرح استان در خصوص اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق و سایر آسیب های اجتماعی ساخته خواهد شد.

امین مرادی آسیب های اجتماعی را همانند آسیب های طبیعی عنوان کرد و در ادامه گفت: اگر آسیب های اجتماعی به موقع درمان نشوند می توانند بنیان خانواده ها را ویران کنند و بازارهنر به عنوان مهمترین و تاثیرگذار ترین روش برای انتقال پیام است .

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان نیز در پایان این جلسه با بیان اینکه هرچه فضاهای تربیتی، فرهنگی و اجتماعی از لحاظ زیر ساخت ها بیشتر باشد نیازی به شلتر و کمپ ها نخواهیم داشت، گفت: در کنار تایله فضاهایی وجود دارد که  بدون استفاده باقی مانده و معتقدم اگرخواهان سرعت در انجام کارها  هستیم تیم 4 الی 5 نفره ای  برای شناسایی فضا یا سوله های بزرگ درخصوص آموزش حرفه آموزی به معتادین بهبود یافته  تشکیل شود و در کنار آن می توان موضوع روانشناختی  معتادین را نیز پیگیری کرد.

فرانک قدسی با بیان اینکه بخش اعظم اعتبارات برای فعالیت های هزینه می شود که ماندگار نبوده و خروجی به دنبال ندارد اضافه کرد: تسهیلات پرداخت شده به  خانواده های معتادین  در حوزه  اشتغلال زایی آن ها هزینه نمی شود و این معضلی برای خانواده ها است.