سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 9 دی  ::  20:35

سکوت ترکیه در برابر ربوده شدن نیروهای امنیتی توسط پ.ک.ک/سیبل هورتاس

سرویس جهان-  بیش از سه ماه از ربوده شدن چند مقام امنیتی ترکیه از سوی پ.ک.ک گذشته است اما دولت ترکیه از دادن اطلاعات در این باره به پارلمان کشور خودداری می کند.
 

تعداد نامعلومی از افسران ارشد سازمان اطلاعات ملی ترکیه از سه ماه پیش توسط پ.ک.ک ربوده شده اند اما دولت ترکیه از دادن پاسخ به احزاب اپوزیسیون در این باره خودداری می کند.خودداری هاکان فیدان رئیس این نهاد امنیتی و بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه از پاسخ به نمایندگان پارلمان ترکیه اپوزیسیون را به این نتیجه رسانده است که  دولت تلاش می کند از تایید درگیر شدن سازمان میت در اقدامات خارج از ماموریت آن خودداری کند.

علیجان اونلو، نماینده حزب دموکراتیک خلقها یا HDP که خواستار پاسخ گویی به این مسئله در پارلمان شده به المانیتور گفته است پرسنل ربوده شدن میت درگیر فعالیت قتل شده اند به همین دلیل، دولت به سکوت خود ادامه داده است.

بر اساس گفته های پ.ک.ک، نیروهای آن در روز 3 آگوست 2017  در سلیمانیه عراق دو تن از افسران میت را که در حال آماده شدن برای اقدامی علیه جمیل بایک از فرماندهان ارشد پ.ک.ک بودند دستگیر کرده است. پ.ک.ک در 30 آگوست در این مورد به اطلاع رسانی عمومی پرداخت. رسانه طرفدار دولت ترکیه گزارش داد که افسران میت به منظور بازداشت جمیل بایک اعزام شده بودند اما رسانه های کردی و پ.ک.ک ادعا کردند که هدف آنها قتل جمیل بایک بود.

اونلو به المانیتور گفت: « نخست وزیر به درخواست های ما مبنی بر برحذر داشتن میت از انجام عملیات در آن منطقه پاسخ نمی دهد. پ.ک.ک قبلا بارها اداعا کرده بود که میت برای انجام قتل تلاش کرده است. پ.ک.ک گفته است این دو مجرم را بازداشت کرده است. این اولین بار است که از مقامات میت برای این گونه اقدامات استفاده می شود.»

اولو از نخست وزیر سوال کرده است: « چرا این دو مقام امنیتی به منطقه اعزام شده اند. چه چارچوب قانونی برای اعزام دو عضو میت با پاسپورت دیپلماتیک به منطقه خودمختار کردستان عراق که در یک در یک کشور دیگر قرار گرفته وجود دارد.» حزب مخالف جمهوری خواه خلق نیز به این موضوع علاقه مند بوده و چند بار خواستار ارائه توضیح در این باره شده است.

موسی جم نماینده حزب جمهوری خواه خلق نیز به المانیتور گفت: « چه تعداد نیروی میت گروگان گرفته شده اند؟ هویت و وظایف آنها چه بوده است؟ هیچ چیزی به ما در این باره گفته نشده است. رئیس میت در این باره اطلاعاتی در اختیار پارلمان قرار نمی دهد. او باید این کار را بکند اما رئیس او یعنی رئیس جمهور به وی اجازه نمی دهد. رئیس میت از رئیس جمهور دستور گرفته است پارلمان را به طور کلی نادیده بگیرد.»

پارلمان در حال حاضر حتی نمی داند  چند نفر از پرسنل میت ناپدید شده اند. رسانه نزدیک به پ.ک.ک که اولین بار در مورد دستگیری این دو مقام امنیتی گزارش داد فقط به این بسنده کرد که دو عضو میت که پاسپورت دیپلماتیک به همراه داشتند دستگیر شده اند.

المانیتور توانست اولین اظهانظر رسمی را در این مورد از مولود چاووش اوغلو دریافت کند. وی در مصاحبه اختصاصی با المانیتور در ماه سپتامبر گفت:« ما با پ.ک.ک ارتباطی نداشته ایم تا این دو شخص را بازگردانیم.»

تونجای اوزکان دیگر نماینده حزب جمهوریخواه ترکیه خطاب به پارلمان گفت که پ.ک.ک 4 عضو میت را در اختیار دارد. وی با تاکید بر اظهارات قبلی خود به المانیتور گفت: پ.ک.ک چهار پرسنل میت را در اختیار دارد؛ دو تن از آنها از روسای بخش هستند و دو تن دیگر از افسران ارشد سازمان اطلاعات ترکیه هستند. آنها مجموعا 22 تن را دستگیر کرده اند.» در میان افراد دستگیر شده نظامیان و محافظان روستا نیز وجود دارند.

موضوع پرسنل ناپدید شده در دستور کار کمیسیون امنیت و اطلاعات ترکیه قرار دارد. این کمیسیون بر میت نظارت دارد و جلسات آنها پشت درهای بسته برگزار می شود.  اوزکان گفت که کمیسیون از هاکان فیدان خواسته است درباره گم شدگان توضیح دهد اما وی تاکنون از قبول چنین درخواستی خودداری کرده است. اوزکای به المانیتور گفت: اعضای ارشد میت هنوز در بازداشت به سر می برند چطور می توانیم اطلاعات در باره این وضع را تکذیب کنیم. ما می خواهیم بدانیم که پرسنل ما چگونه ربوده شدند. آیا کسی می داند که چرا میت دست به چنین عملیاتی می زند و از مطرح کردن آن خودداری می کند؟

حکمی فوری در وضعیت اضطراری صادر شد و تحت این حکم و پس از تصویب آن، حوزه اختیارات میت پس از واقعه اسیر شدن این دو عضو میت از نخست وزیر بیرون آورده شد و تحت اختیارات ریاست جمهوری قرار گرفت. در کریدورهای آنکارا شایع شده که عملیات ناکام علیه جمیل بایک به این اقدام منجر شده است. اگر عملیات موفقیت آمیز می بود برای رئیس جمهور ترکیه یک موفقیت به حساب می آمد و مطمئنا از آن برای انتخابات سال آینده عمومی، محلی و ریاست جمهوری ترکیه از آن بهره برداری می شد.

اوزکان توضیح داد که شکست این عملیات زندگی را بر اردوغان سخت کرده است. وی گفت: « شما اوجالان را در خارج دستگیر می کنید و آن را به ترکیه انتقال می دهید اما روسای بخش میت را که 16 سال با سازمان وابسته به اوجالان مبارزه کرده اند از دست می دهید. این چیزی نیست که بتوان به راحتی لاپوشانی کرد.»

بر اساس اطلاعات حزب جمهوری خواه خلق ترکیه،  شکست اخیر میت ناشی از سیاست های امنیتی اردوغان است. جم نماینده حزب جمهوریخواه در درخواست خود در پارلمان گفته است:« تحولاتی که به واگذاری میت به حزب حاکم عدالت و توسعه منجر شد نشانه تغییر ساختار و سیاست های این سازمان است.»

اردوغان بر اساس حکم اضطراری در مورد تبادل دستگیر شدگان میت با زندانیان تصمیم خواهد گرفت که این مسئله نیز مناقشه برانگیز خواهد بود. اوزکان از حزب جمهوریخواه خلق در درخواست خود در پارلمان پرسیده است: « چرا به اردوغان اختیار دادید  در مورد تبادل تصمیم بگیرد؟ آیا هدف از دادن این اختیارات بازگرداندن امن روسای بخش از سازمان میت است که توسط پ.ک.ک نگاهداری می شوند؟

منبع : المانیتور

ترجمه : حبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101