سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  11:49   

سرانه مطالعه در آذربایجان غربی ١٤ دقیقه است

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: سرانه مطالعه هر فرد در این استان ١٤ دقیقه است که باید این رقم با اقدام های فرهنگی و شناسایی نقاط ضعف و قوت افزایش یابد.

به گزارش کردپرس، به نقل از اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی،  حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری، در جلسه ستاد ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، افزود: باید با هدف گذاری مناسب سرانه مطالعه کتاب را در آذربایجان غربی به ٢٥ دقیقه برسانیم.

خدایاری شناسایی شهرها و روستاها با پتانسیل بالای کتابخوانی را از برنامه های توسعه کتابخوانی دانست و گفت: هدف گذاری در برنامه ها می تواند رسیدن به نقطه اوج را مشخص و مسیر رسیدن به هدف را تسهیل کند.

وی افزود: شناخت وضع موجود، بررسی فرصت ها و شناخت راه کارهای مناسب برای مقابله با تهدیدها امری است که می تواند سرانه مطالعه را در جامعه افزایش دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تاکید کرد: مسوولان فرهنگی استان باید با شناسایی نقاطی که امکانات مناسب برای کتابخوانی ندارند، امکان دسترسی آنها را فراهم کنند. افرادی که علاقه مند به مطالعه کتاب هستند ولی توانایی خرید کتاب را ندارند نیز باید حمایت شوند و کتاب های مورد نظر در اختیار آنان قرار داده شود.

خدایاری بیان کرد: برگزاری جشنواره دوستداران کتاب در سال جاری نیازمند شناسایی فرصت های موجود و بهره برداری از این فرصت ها با به کارگیری تمام امکانات است.

وی در پایان گفت: طبق آمار به ازای هر یک هزار نفر در استان، ٢٤ مترمربع فضای فرهنگی و ٢٥ مترمربع عرصه داریم در حالی که این آمار در آذربایجان شرقی به ترتیب ٧٥ مترمربع فضای فرهنگی و ١٣٧ متر عرصه است.

گفتنی است؛ در آذربایجان غربی شهرستان مهاباد تا کنون دو دوره متوالی توانسته به عنوان شهر خلاق کتاب کشور معرفی شود