سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  22:21   

تعلیق موقت مأموریت نظامی آلمان و هلند در عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- کشورهای آلمان و هلند در پی افزایش تنش ها در منطقه، مأموریت های خود عراق، از جمله آموزش نظامی به نیروهای عراقی و پیشمرگ را به حالت تعلیق درآوردند و یکی از مقامات وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان نیز تأکید کرد که این تصمیم موقتی است.

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی کردی زبان ان. آر. تی، گزارش داد که سخنگوی وزارت دفاع آلمان در اطلاعیه ای اعلام کرده که این کشور با در نظر گرفتن تنش های اخیر در منطقه تصمیم گرفته که مأموریت خود در عراق و اقلیم کردستان را از جمله آموزش های نظامی به نیروهای عراقی و پیشمرگ، به حالت تعلیق درآورد.

طبق خبر؛ رسانه های کشور آلمان نیز اعلام کرده اند که این تصمیم با موافقت ائتلاف جهانی ضد داعش اتخاذ شده است.

در همین حال دولت هلند نیز اعلام کرده که به دلیل وجود تهدیدات امنیتی فعالیت نمایندگی هلند در عراق و آموزشهای نظامی به نیروهای عراقی و پیشمرگ را متوقف کرده است.

از سوی دیگر جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان نیز اعلام کرد که این تصمیم از سوی آلمان و هلند به دلیل تنش های روی داده میان آمریکا و ایران اتخاذ شده، اما تصمیمی موقتی است.

همچنین با اشاره به اینکه وزارت پیشمرگ اطلاعی از این تصمیم نداشته، گفت که نیروهای آلمانی و هلندی به پایگاه ها،سفارت و کنسولگری های خود در عراق و اقلیم منتقل شده اند.

سرتیپ قهرمان کمال رئیس ستاد عملیات وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان، نیز در گفتگو با اس. ان، ان، اعلام کرد که توقف فعالیت ها و مأموریت آلمان و هلند در عراق و اقلیم موقتی است و طی هفته های آینده، این فعالیت ها از سر گرفته می شود.

با این حال، سرلشکر «تحسین الخفاجی»، مدیر بخش اطلاع رسانی وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه کوتاهی خاطر نشان ساخت که آلمان آموزش نظامی نیروهای کشورش را به حالت تعلیق درنیاورده و به همکاری با این وزارتخانه ادامه می دهد.

سرلشکر الخفاجی در این باره توضیح داد که همه آن چه روی داده این است که آلمان تنها آن دسته از کارمندان و افرادی که نیازی به وجود آنها در عراق نیست را از این کشور خارج کرد.

160 مشاور و نظامی آلمانی در عراق و اقلیم کردستان مشغول آموزش نظامی به نیروهای عراقی و پیشمرگ هستند و 100 سرباز آلمانی نیز در اقلیم کردستان، مستقر هستند.