سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  00:37   

مصاحبه مطبوعاتی مشترک اردوغان و عبدالمهدی در آنکارا

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پی دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک در اظهاراتی عنوان کرد: برای ایجاد یک تفاهم نامه نظامی میان ترکیه – عراق به توافق رسیده ایم. همچنین نخست وزیر عراق نیز در اظهارات خود تصریح کرد: ایجاد یک تهدید امنیتی از سرزمین های ما به سرزمین های ترکیه مورد قبول نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هابر7 ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پی دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با وی شرکت کرده و در اظهاراتی با اشاره به موضوعات مورد گفتگو با نخست وزیر عراق گفت: از گذشته تا کنون با کشور عراق روابط و همکاری های اقتصادی گسترده ای داشته ایم. حتی در سال 2003 میلادی علی رغم حملات تروریستی سرمایه گذاران ترک از عراق دست برنداشتند. هدف دستیابی به حجم تجاری 20 میلیارد دلاری میان دو کشور است. در حال حاضر به این هدف بسیار نزدیک شده ایم. خواستار توسعه روابطمان با تمام مناطق عراق هستیم. بازسازی کشور عراق و توسعه مناطقی که بیشترین آسیب را در حملات داعش دیده اند و همچنین ایجاد کریدور تجاری که تا جنوب عراق کشیده شود را در اولویت های خود قرار داده و به آنان اهمیت می دهیم. در این دیدار به بازسازی و آغاز فعالیت خط لوله کرکوک – جیهان که از سوی گروه تروریستی داعش مورد حمله قرار گرفته و تخریب شده است تأکید کرده ایم. در زمینه انرژی دارای یک پتانسیل بالای همکاری با عراق هستیم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: در نظر داریم تا با تأسیس و آغاز دوباره فعالیت کنسولگری های ترکیه در عراق روابطمان با این کشور را توسعه بدهیم. به توافق رسیده ایم که کارگروه های همکاری دو کشور در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات خود را آغاز کنند. همچنین توافق کرده ایم که مبارزه با گروه های تروریستی داعش، جماعت گولن و PKK توسط دو کشور پیگیری خواهد شد. دو طرف به این نتیجه رسیده اند که ایجاد یک توافقنامه همکاری نظامی و اعتماد متقابل میان ترکیه – عراق بسیار مثبت خواهد بود و در این خصوص وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و رئیس تشکیلات اطلاعات ترکیه در کوتاه ترین زمان ممکن به دیدار با طرف های عراقی خواهند پرداخت. یکی دیگر از موضوعات مطرح شده حفظ تمامیت ارضی سوریه بوده است که در این راستا ما از حضور عراق به عنوان یک عضو ناظر در روند مذاکرات آستانه استقبال کرده ایم.

رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: تمام اقلیت های دینی و قومی که به عنوان ثروت کشور عراق هستند دوست و برادر ترکیه هستند. اقداماتی که کشور عراق برای توسعه روابط بین المللی در دوران اخیر اتخاذ کرده است را با رضایت کامل دنبال می کنیم. عراق با برعهده گرفتن نقش دوباره خود در منطقه باور دارم که این کشور به صلح و ثبات تاثیر بسیار مهمی خواهد گذاشت.

نخست وزیر عراق نیز در اظهارات خود با تشکر از ملت ترکیه و رئیس جمهور ترکیه گفت: رسیدن به حجم تجاری 20 میلیارد دلار به عنوان هدف میان ترکیه – عراق در روابط تجاری است ولی ما در نظر داریم این هدف را جلوتر نیز ببریم. ما می دانیم که ترکیه در زمینه اقتصادی، مدیریتی، تکنولوژی و به خصوص صنایع دفاعی موفقیت های بسیار زیادی را کسب کرده است و تصور می کنیم که زمان آن فرا رسیده است که اکنون عراق از این فرصت هایی که ترکیه صاحب آن است به بهترین شکل استفاده کند. ترکیه به مانند گذشته هنوز هم در کنار عراق است. زمانی که انسان ها ترسیده و عراق را تنها گذاشتند ترکیه عراق را ترک نکرد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: بسیاری از موارد را مورد بررسی قرار دادیم. مسئله آب، نفت، انرژی، مرز، سدهای آبی مشترک، اجرای بسیاری از پروژه ها و موضوعات صنایع. میان ترکیه و عراق تفاهم نامه های زیادی وجود دارد. در سال 2008 میلادی میان ترکیه و عراق یک توافقنامه امنیتی نیز وجود دارد. ولی در عمل به شکل موثری مورد اجرا درنیامده است. باور داریم که برای رفع مشکلات موجود باید برابر با همدیگر تلاش کنیم. ما به حرکت مشترک بر پایه منافع مشترک میان دو ملت برادر با یکدیگر ادامه خواهیم داد.

عبدالمهدی خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان ایجاد یک تهدید امنیتی از سرزمین های ما به سرزمین های ترکیه مورد قبول نیست. عراق دیگر در خصوص مسئله امنیتی مشکلی پیش رو ندارد. هر چقدر هم داعش تلاش برای قدرت گیری دوباره در عراق انجام دهد دیگر ابعاد تاثیر گذاری این گروه تروریستی بسیار کاهش پیدا کرده است. هیچ منطقه ای در سرزمین های عراق وجود ندارد که تحت کنترل آنان باشد. به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد تا در عراق نا امنی بار دیگر به وجود آید.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عراق