سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  00:39   

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 25/2/1398 در ترکیه

  • نخست وزیر عراق وارد آنکارا شد

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق که دعوت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را اجابت کرده است، وارد آنکارا پایتخت ترکیه شد.

  • مصاحبه مطبوعاتی مشترک اردوغان – عبدالمهدی: اردوغان: برای ایجاد یک تفاهم نامه نظامی میان ترکیه – عراق به توافق رسیده ایم/ عبدالمهدی: ایجاد یک تهدید امنیتی از سرزمین های ما به سرزمین های ترکیه مورد قبول نیست

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پی دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با ایشان شرکت کرده و در اظهاراتی عنوان کرد: برای ایجاد یک تفاهم نامه نظامی میان ترکیه – عراق به توافق رسیده ایم؛ همچنین نخست وزیر عراق نیز در اظهارات خود تصریح کرد: ایجاد یک تهدید امنیتی از سرزمین های ما به سرزمین های ترکیه مورد قبول نیست

  • حمله تروریستی به پارلمان ترکیه ناکام ماند

تلاش دو عضو جبهه آزادی خلق انقلابی برای گروگانگیری و انجام عملیات تروریستی در پارلمان ترکیه با اقدام نیروهای امنیتی ناکام ماند و این دو عامل تروریستی دستگیر شدند.

  • واکنش نهاد ریاست جمهوری ترکیه به تلاش برای حمله تروریستی به پارلمان ترکیه: اقدام برای حمله به پارلمان ترکیه مستقیماً اراده ملت را هدف گرفته است

فخرالدین آلتون، رئیس ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه طی پیامی با اشاره به تلاش دو تن از عناصر جبهه آزادی خلق انقلابی برای حمله تروریستی به پارلمان ترکیه گفت: اقدام برای حمله به پارلمان ترکیه مستقیماً اراده ملت را هدف گرفته است.

  • واکنش رئیس پارلمان ترکیه به حمله تروریستی به پارلمان ترکیه: ارتباط دادن این حمله به نماینده ملت اشتباه است

مصطفی شنتوپ، رئیس پارلمان ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تلاش برای حمله تروریستی به پارلمان از سوی دو تن از اعضای جبهه آزادی خلق انقلابی گفت: ارتباط دادن این حمله تروریستی به نماینده ملت اشتباه است.

  • سخنگوی مجمع زبان کردی ترکیه: زبان کردی بایددر کنار ترکی به عنوان زبان رسمی ترکیه شناخته شود

شرف خان جزیری، سخنگوی مجمع زبان کردی ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود در دیاربکر با اشاره به محافظت از زبان کردی عنوان کرد: زبان کردی در کنار ترکی باید به عنوان زبان رسمی ترکیه شناخته شود.

  • پرونده جنجالی کامیون های میت مختومه شد

پرونده کامیون های میت، یکی از جنجالی ترین پرونده های قضایی یک دهه اخیر ترکیه امروز با حکم نهایی قاضی پرونده و اتمام دوره مجازات انیس بربر اوغلو نماینده پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها (CHP) و تبرئه اردم گل، شهردار کنونی جزیره های استانبول ترکیه و سردبیر سابق روزنامه جمهوریت ترکیه مختومه اعلام شد.

  • ابلاغ پرونده 20 نماینده HDP برای سلب مصونیت قضایی به کمیسیون قانون اساسی پارلمان ترکیه

پرونده 21 نماینده پارلمان ترکیه از جمله 20 نماینده حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)  به همراه یک نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) به منظور سلب مصونیت قضایی از آنان به کمیسیون قانون اساسی و عدالت پارلمان ترکیه ابلاغ شده است.

  • جریمه تلویزیون تله 1 ترکیه به دلیل پخش سخنان رئیس مشترک HDP

شورای رادیو و تلویزیون ترکیه به دلیل پخش زنده سخنان سزایی تملی رئیس مشترک HDP از شبکه تله 1 این شبکه تلویزیونی را از پخش دو روز خبرهای سراسری منع کرد.

  • اقتصاد ترکیه تحت تاثیر شدید کاهش ارزش لیر و بی ثباتی سیاسی

برای وضعیت بحران اقتصادی ترکیه دلایل بسیاری از سوی اقتصاددنان مطرح شده است که از کاهش ارزش لیر و نوسانات شدید ارز به همراه بی ثباتی سیاسی در این کشور می توان به عنوان مهمترین دلایل این بحران یاد کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه