سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  09:36   

ژاپن جای خوبی برای پناهنده شدن کُردها نیست

سرویس جهان- روزنامه ماینیچی ژاپن نوشت: ژاپن نشان داده است که کشور خوبی برای پناهندگان و از جمله کردهای جویای پناهندگی نیست.

 

به گزارش کردپرس، روزنامه ماینیچی ژاپن در گزارشی پیرامون سیاست این کشور برای پذیرش پناهندگان نوشت: هر سال 10000 نفر برای پذیرفته شدن به عنوان شهروند ژاپن درخواست پناهندگی می دهند اما کمتر از یک درصد آنها موفق می شوند عنوان شهروند ژاپن به آنها اطلاق شود. افرادی که پذیرش نمی شوند نه تنها تحت حفاظت قرار نمی گیرند بلکه در بازداشت گاه ها به سر خواهند برد.

اما در این میان کردها از وضعیت بدتری برخوردارند زیرا بیشتر کردهایی که تقاضای پناهندگی از کشور ژاپن را دارند تبعه ترکیه بوده و دولت آنکارا با توجه به روابط خوبش با ژاپن مانعی جدی برای ناراضیان کردی خواهد بود که به دنبال زندگی بهتری در ژاپن هستند.

رسانه های ژاپنی می گویند حدود 2000 تبعه کرد ترکیه از دهه 1990 و به دنبال تشدید تعقیب و گریز کردهای ناراضی وارد ژاپن شده اند اما بسیار به سختی خواهند توانست تابعیت ژاپن را دریافت کنند.

محمد چولاک شهروند کرد تبعه ترکیه است که نه تنها با پذیرش وی به عنوان پناهنده مخالفت شده بلکه از ژانویه گذشته در بازداشت به سر می برد. وی خواهان دریافت پناهندگی شده تا به گفته خود همسر 37 ساله و سه فرزند پسرش را از تعقیب و گریز در ترکیه نجات داده و پناهندگی کشور ژاپن را دریافت کند.

محمد چولاک و خانواده اش که از سال 2004 در ژاپن به سر می برند هنوز هم نتوانسته اند رضایت دولت ژاپن را با درخواست پناهندگیشان دریافت کنند. البته امیدی هم وجود ندارد چرا که ژاپن در میان 7 کشور عضو گروه جی 7 کمترین میزان پذیرش پناهندگان را دارد که کمتر از یک درصد است.

وکیل خانواده محمد به روزنامه ماینیچی گفته است به طور متوسط در سطح جهان حدود 37 درصد از درخواست دهندگان ترکیه موفق می شوند رضایت کشورهای مورد نظر را دریافت کنند اما تاکنون هیچ کدام از اتباع ترکیه که اکثر آنها کُرد هستند نتوانسته اند از ژاپن پناهندگی دریافت کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ژاپن
#ترکیه
#کردها