سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 27 اردیبهشت 1398  ::  11:09   

خطیب دجله:

میان ترکیه و مدیریت خودگردان شمال سوریه تماس هایی وجود دارد

سرویس ترکیه - خطیب دجله از سیاستمداران معروف کرد ترکیه و عضو سابق هیئت مذاکره کننده امرالی در اظهاراتی عنوان کرد: میان ترکیه و مدیریت خودگردان شمال سوریه تماس هایی وجود دارد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، خطیب دجله از سیاستمداران معروف کرد ترکیه و عضو سابق هیئت مذاکره کننده امرالی در اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر عبدالله اوجالان گفت: اوجالان در همان خط مشی سال 2013 میلادی است. اوجالان برای خاورمیانه و سوریه پیشنهاد دموکراسی محلی دارد. در واقع اولین چیزی که در پیام اوجالان بسیار مهم بوده و دقت ها را به خود جلب می کند پیامش به کردستان سوریه است. اوجالان از کردستان سوریه دعوت می کند به حساسیت های ترکیه احترام گذاشته شود.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه از آغاز میانجی گری میان ترکیه و مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه سخن گفته است. در این خصوص دیدارهایی صورت می گیرد. حتی برخی رسانه ها اعلام می کنند که این درخواست از سوی ترکیه مطرح شده است. حتی از دیدار رئیس تشکیلات اطلاعات ملی ترکیه (میت) با عبدالله اوجالان در تاریخ 10 می نیز سخن گفته شده است. از همین رو تصور می کنم تماس هایی در خصوص مسئله کردستان سوریه وجود دارد.

دجله با اشاره به اظهارات اخیر صالح مسلم و طرح مسلئه عفرین به عنوان پیش شرط مذاکرات با ترکیه خاطرنشان کرد: مسلم عفرین را به عنوان شرط اولیه مذاکرات تعیین کرده است. یعنی تأکید می کند تا زمانی که اشغال عفرین ادامه داشته و جرایم جنگی، نقض حقوق بشر و شکنجه در آنجا وجود دارد نمی توان از مذاکره سخن گفت. این اظهارت خود نشان می دهد که پیام عبدالله اوجالان در شرق و شمال سوریه نیز بازخورد مثبتی داشته است. ولی در اینجا چیزی که حائز اهمیت است این است که ترکیه چگونه به این موضوع نگاه خواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه