سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  شنبه 28 اردیبهشت 1398  ::  09:13   

رئیس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه:

کلید حل مسئله کردهای ترکیه و شمال و شرق سوریه در امرالی است

سرویس سوریه - غریب حسو، رئیس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه با تأکید بر این که سیاست های ترکیه در قبال کردها شکست خورده است، گفت: کلید حل مسئله کردهای ترکیه و شمال و شرق سوریه در امرالی است.

به گزارش کردپرس، غریب حسو، رئیس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه در گفتگو با خبرگزاری فرات نیوز، با اشاره به پیام اخیر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK و دیدار وی با وکلایش گفت: سیاست های ترکیه در قبال کردها شکست خورده است و ترکیه باید دوران جدیدی را آغاز کند. کلید این شروع جدید نیز در دستان اوجالان است. کلید حل مسئله کردهای ترکیه و حتی شمال و شرق سوریه در امرالی است. اوجالان مدت طولانی در این منطقه ساکن بوده و از لحاظ سیاسی و جغرافیایی این منطقه را به خوبی می شناسد در کنار این وی در این منطقه بسیار تاثیر گذار است. زیرا زمانی که وی در اینجا بود برای صلح و آشتی تلاش زیادی کرد.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به پیام اوجالان به شمال و شرق سوریه نیز تصریح کرد: ما بر این باور هستیم که نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه به دور از مسئله نظامی به حل مسائل سوریه خواهند پرداخت. در شرایط فعلی باید در راستای یکپارچگی سوریه یک قانون اساسی با تکیه بر دموکراسی و خودمدیریتی به وجود آورد. پیام اوجالان بسیار موثر است و اقداماتی که در شمال و شرق سوریه انجام می شود در راستای همین پیام است. تأکید اوجالان بر گفتگو و مذاکره بود و برای سوریه هم راه عبور از بحران همین است.

حسو در خصوص پیام اوجالان در توجه به حساسیت های ترکیه از سوی نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه نیز خاطرنشان کرد: ما هرگز حق کسی را پایمال نکرده و همواره از حقوق خود دفاع کرده ایم. اوجالان می گوید در خصوص حساسیت های ترکیه باید هوشیار عمل کرد. ما به حساسیت های همسایگان خود توجه می کنیم و ترکیه نیز همسایه ما است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها