انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  19:39   

با حضور رییس جمهور؛

4 هزار هکتار اراضی کشاورزی منطقه آزاد ماکو به بهره برداری می رسد

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل منطقه آزاد ماکو گفت: محور توسعه ماکو کشاورزی است و اراضی ۴ هزار هکتاری در سفر آینده رییس جمهوری آماده بهره برداری خواهد بود.

به گزارش کردپرس، غلامرضا سلیمانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: منطقه آزاد طبق قوانین و مقررات خاص خود و متفاوت از سرزمین اصلی اداره می شود تا تجارت با کشورهای همسایه و اقتصاد دنیا آسان تر شود.

سلیمانی افزود: قانون مناطق آزاد ایران بسیار مترقی است اما به دلیل عدم تعادل در سرزمین اصلی، با مصوباتی مواجهیم که برخلاف روح قانون مناطق آزاد محدودیت هایی را ایجاد می کنند. با این وجود دولت و شورایعالی آئین نامه های خوبی را مصوب کردند و زیرساخت های مناسبی نیز برای سرمایه گذاری و رقابت سرمایه گذاران فراهم شده است.

وی ادامه داد: ما در مناطق آزاد پایانه ها و انبارهایی داریم و تخفیفاتی را نیز برای بخش تولید در نظر می گیریم. علاوه براین دولت تدبیر و امید در گمرکات تدبیری اتخاذ کرد تا تولیدکنندگان در این مناطق مواد اولیه را اظهار و به کارخانه منتقل کنند که این کار به نقدینگی کمک خواهد کرد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به زیرساخت های فراهم شده در مناطق آزاد اظهار کرد: تسهیل تردد برای اتباع خارجی و کارشناسان در این مناطق، صدور پروانه اشتغال خارجی ها و ایجاد پنجره واحد برای ارائه کلیه خدمات و سرویس های مورد نیاز سرمایه گذار موجب کاهش بروکراسی شده است. امروز جواز تاسیس شرکت در همه مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد ماکو یک روزه صادر می شود ضمن اینکه بخش اعظمی از این کار مکانیزه و حتی از تهران انجام می گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تصویب هر قانون و آئین نامه ای در مناطق آزاد باید زیرمجموعه قانون مناطق آزاد و مصوبه شورایعالی باشد، مطرح کرد: به عنوان مثال وزارت خانه ای به دلیل عدم تعادل درباره یک کالا در کشور آئین نامه ای را تدوین می کند و به مناطق آزاد نیز تعمیم می دهد درحالیکه این خلاف قانون مناطق آزاد است.

سلیمانی اضافه کرد: برخی قوانین به دلیل عدم تعادل در بازار طی یک سال گذشته نقض می شوند و الزام ثبت سفارش گذاشته می شود که این کارها دست ما را در مناطق آزاد می بندد و انعطاف پذیری را برای شرکای خارجی و جذب سرمایه گذار خارجی کاهش می دهد.

وی با اشاره به ویژگی ها و مزایای منطقه آزاد ماکو گفت: این منطقه دارای مرز مشترک با ترکیه و آذربایجان و در نقطه ای با کشور ارمنستان هم مرز است. محور توسعه در این منطقه محور کشاورزی است. حدود ۴ هزار هکتار اراضی با شبکه ها در سفر آینده رئیس جمهوری آماده بهره برداری خواهد بود.