انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  22:41   

کارشناس مسائل کُردها:

ترکیه به کردهای سوریه حمله نخواهد کرد

سرویس جهان- فردریکه گیردینگ به خبرگزاری کردپرس گفت: تا زمانی که آمریکا در سوریه حضور داشته باشد ترکیه به کردهای سوریه حمله نخواهد کرد و بعد از آن هم این دولت مرکزی خواهد بود که با ورود به مناطق تحت کنترل کردها نیاز ترکیه به اقدام نظامی علیه کردها را رفع خواهد کرد.
 

به گزارش کردپرس، مسئله حضور آمریکا در سوریه که به همپیمانی با کردها در برابر داعش منجر شد به دستاوردی برای کردهای این کشور نیز تبدیل شد. کردهای سوریه با کمک ائتلاف به رهبری آمریکا ضمن بیرون راندن داعش از حدود یک چهارم خاک سوریه، این مناطق را به منطقه خودگردان تبدیل کرده و از آن به عنوان اهرمی در مذاکره با دولت مرکزی سوریه استفاده می کنند.

اما همپیمانی آمریکا با کردهای سوریه هرچه بیشتر به پیچیدگی های بحران سوریه اضافه نمود و حتی دوستان قدیمی و متحدان نظامی مانند آمریکا و ترکیه را که هر دو عضو ائتلاف نظامی ناتو هستند در برابر هم قرار داده است. ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک می داند که از 40 سال گذشته درگیر جنگ با ترکیه بوده است. ترکیه می خواهد آمریکا را راضی کند تا با حمله به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه مخالفت نکند. از سوی دیگر، آمریکا از دسامبر گذشته قصد خود را برای خروج از سوریه که امتیاز مثبتی برای ترکیه ثبت خواهد کرد اعلام نموده است. هر چند بعدا و زیر فشارهای داخلی و خارجی، دونالد ترامپ موافقت کرده است بین 400 تا 1000 نفر از 2500 نیروی نظامی آمریکا را در سوریه همچنان حفظ کند.

مسئله دیگر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است به خاطر آنچه آمریکا رفع نگرانی های امنیتی ترکیه می داند. اما هر دو کشور بر سر چگونگی ایجاد آن با هم اختلاف دارند و کردها نیز با آن مخالف هستند. خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوعات با فردریکه گیردینگ، کارشناس مسائل کردها و ترکیه مصاحبه کرده است.

خانم گیردینگ که برای نوشتن آخرین کتابش به نام « این آتش خاموش نمی شود» یک سال را در پایگاه ها و مقرهای پ.ک.ک گذرانده است و نیز ارتباط نزدیکی با مسائل ترکیه و کردهای سوریه دارد، نسبت به ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه خوشبین نیست چرا که معتقد است ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه مستلزم درگیر شدن واشنگتن با آنکاراست و این امکانپذیر نیست.

وی درباره احتمال توافق آنکارا و واشنگتن بر سر راه حلی برای شمال سوریه گفت: «آنها نمی توانند با هم به توافق برسند. توافق میان آنها امکان پذیر نیست. از آنجایی که ترکیه نیروهای کرد سوریه و نیروهای سوریه دموکراتیک را تروریست می خواند و در همان حال آمریکا همپیمان این دو نیرو است، احتمال توافق واشنگتن و آنکارا بر سر مسئله کردهای سوریه وجود ندارد.»

کارشناس مسائل ترکیه درباره احتمال ایجاد منطقه امن توسط آمریکا در شمال سوریه برای محافظت از کردها افزود: « منطقه امنی در شمال سوریه برای محافظت از کردها از سوی آمریکا ایجاد نخواهد شد. چرا؟ به این دلیل که هنوز آمریکا آنجا حضور دارد. آمریکا و ترکیه نمی توانند با هم درگیر شوند چون هر دو عضو ناتو هستند. بنابر این، ادامه حضور آمریکا در شمال سوریه به نوعی تضمین امنیت برای کردها محسوب می شود. اما همان طور که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اعلام کرده است، بالاخره نیروهای آمریکا سوریه را ترک خواهند کرد زیرا اهداف آمریکا در سوریه محقق شده و این کشور بالاخره سوریه را ترک خواهد کرد.

روزنامه نگار و تحلیلگر هلندی ساکن سلیمانیه در اقلیم کردستان، درباره احتمال اقدام نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد سوریه به کرپرس گفت: ترکیه به این مناطق حمله نخواهد کرد. تا زمانی که آمریکا در سوریه و در مناطق تحت کنترل کردها در شمال این کشور حضور داشته باشد ترکیه علیه کردها دست به اقدام نظامی نخواهد زد.

نویسنده کتابی درباره کشته شدن حدود سی جوان کرد ترکیه در جریان حمله هوایی ارتش ترکیه با عنوان « پسرانی که با مرگ هم آغوش شدند»، درباره دلیل این که ترکیه به کردها حمله نمی کند گفت: « ترکیه هیچ وقت به شمال سوریه حمله نخواهد کرد زیرا طرف دیگری وجود دارد که به این منطقه خواهد آمد و دیگر لزومی ندارد ترکیه به شمال سوریه حمله کند. طرف سومی که وارد شمال سوریه خواهد شد بشار اسد، رییس جمهور سوریه  خواهد بود.»

وی بر این نکته تاکید کرد بشار اسد با آمدن به شمال سوریه به تجربه خودگردانی دموکراتیکی که کردها در شمال این کشور ایجاد کرده اند پایان خواهد داد.

این کارشناس مسائل کردها درباره اقدام آمریکا به حفظ حدود 400 نیرو در شمال سوریه گفت: این اقدام برای محافظت از کردها نیست و همانطور که گفتم آمریکا به خاطر کردها به شمال سوریه نیامده است. آمریکاییها می گویند اکنون می خواهند حدود 400 نیرو برای داشتن اهرم در مقابل بشار اسد، ایران یا روسیه در سوریه داشته باشند. اما واقعیت این است که 400 نیرو کافی نیست و آمریکا دیگر اهرمی در سوریه ندارد که بخواهد از آن علیه کسی استفاده کند.


کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#داعش
#بشار اسد