انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  22:45   

حضور ناقص اپوزیسیون در کنار حاکمیت سیاسی ترکیه در 100مین سالگرد آغاز مبارزه ملی ترکیه

سرویس ترکیه - 19 می 2019 میلادی صدمین سالگرد آغاز مبارزه ملی ترکیه با رهبری مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه در حالی گرامی داشته شد که به جز روسای حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب سعادت دیگر احزاب اپوزیسیون در پارلمان ترکیه در این مراسم حضور پیدا نکردند.

19 می 2019 میلادی صدمین سالگرد آغاز مبارزه ملی ترکیه با رهبری مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه بود که این مبارزات که برای اولین بار در سامسون آغاز شد به استقلال این کشور و تشکیل جمهوری ترکیه انجامید.

ترکیه در حالی وارد صدمین سالگرد آغاز مبارزه ملی خود شد که شرایط بحرانی سیاسی و اقتصادی ترکیه و تکرار انتخابات شهرداری استانبول در پی پیروزی نامزد اپوزیسیون تنش ها و حاشیه های زیادی را برای این کشور به وجود آورده بود و ارائه یک تصور از وحدت سیاسی بسیار برای ترکیه در این روز مهم بود که علی رغم تلاش های صورت گرفته حاکمیت سیاسی در این کار موفق نبوده است.

جشن های 19 می از صبح امروز در مقبره آتاتورک آغاز شده و تا غروب ادامه داشت که در این جشن ها یکی از جالب ترین صحنه ها حضور برخی از رهبران اپوزیسیون در کنار حاکمیت سیاسی بود. در حالی که در چنین روز بسیار مهمی برای ترکیه حضور تمام احزاب و جریان های سیاسی به خصوص احزاب حاضر در پارلمان ترکیه برای ایجاد یک فضای منعطف تر و رهایی از دوقطبی های شدید در کشور یک فرصت بسیار مهمی را ارائه داده بود ولی ترکیه نتوانست از این فرصت به نحو احسن استفاده کند.

اگرچه حضور کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوی خواه خلق ترکیه (CHP) در کنار اردوغان و همچنین حضور تمل کارا مولا اوغلو رئیس حزب سعادت در این مراسم نقطه عطفی در چنین شرایط بحرانی ترکیه می تواند باشد ولی عدم حضور دو حزب دیگر حاضر در پارلمان ترکیه یعنی پروین بولدان / سزایی تملی روسای مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و مرال آکشنر رئیس حزب خوب در این مراسم نشان از شکاف های عمیق در بدنه سیاسی ترکیه داشت. شکاف هایی که چنین به نظر می رسد به این راحتی و به این زودی از میان نخواهد رفت و تا زمانی که این شکاف ها پر نشده است سیاست ترکیه چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور با بحران های به مراتب شدید تری دست و پنجه نرم خواهد کرد.

 

خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان